Abart Egzoz Ruhsata İşlenir mi ?

Abart Egzoz Ruhsata İşlenir mi ; Yoksa Modifiye Egzoz Ruhsata Işlenmez mi ?


Abart Egzoz Ruhsata İşlenir mi Aceba ?


Doğan SLX marka aracım var. Bu rüzgar egzozu yani; Abart egzozu Doganıma taktırmak istiyorum ve taktırmış olduğum Abart egzozun yasal olmasını istiyorum. Abart egzoz araç ruhsatına işletilebilir mi? Teşekkür ederim. Hamdi Çakır- ÇorumAbart egzoz, rüzgar egzoz Tiger egzoz,Akrapoviç egzoz, modifiye egzoz gibi; ses, duman ve gürültü çıkaran egzozlar, yani yasal olmayan bu tarz egzozlar; yasal olan ses desibelinin üzerinde ses çıkarttığı için ve Türk Standartları Endüstris ne aykırı egzoz ürettikleri için; 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinince araç ruhsatına kesinlikle işletilmez.


Abartı egzozların araç ruhsatına işletilmesi ve yasal hale getirilmesi söz konusu değildir.

2020 yılı Abart egzoz modifiye egzoz cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/ 3’ten yazılır.

Modifiye Egzoz


2020 yılı modifiye egzoz cezası yani Abart egzoz cezası 1228.00 Türk lirasıdır. 1228.00 Türk lirası modifiye egzoz cezasını; trafik cezasının yazıldığı tarihten itibaren, yani size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde öderseniz; modifiye egzoz cezası 1/4 oranında indirime gidecektir.


1/4 indirime giden modifiye egzoz cezası 1228.00 Türk Lirasından 921.00 Türk Lirasına düşecektir.

Abartı egzoz cezasını; erken ödeme indirimindeki avantajınız 307.00 Türk lirası olarak cebinize yansıyacaktır. 307.00 Türk Lirası daha az trafik cezası ödeyeceksiniz dir.Abart Egzoz Araç BağlamaAbartı egzoz lu standartlara aykırı egzozu bir aracı karayolunda kullanmanız ve görevli trafik zabıtasına yakalanmanın sahilinde Aracınız 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32 /3’e göre trafikten men edilecektir. 7 gün izin verilerek; aracınız size teslim edilecek. 7 günlük süreç içerisinde aracınızdaki abartı egzozu sökmeniz gerekecektir.

7 günlük izin müddeti boyunca aracınızdaki modifiye abartı egzoz sökmemeniz halinde; diğer bir trafik kontrol noktasında yakalandığınızda; bu sefer aracınızın trafiğe çıkmasına izin verilmeyecek ve çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilecektir.

Abart Egzoz Ruhsata İşlenir mi ?
Abart Egzoz Ruhsata İşlenir mi ?

Bir cevap yazın