A1 ehliyet ile 250cc motor kullanmak cezası

A1 ehliyet ile 250cc motor kullanmak cezası

A1 sınıfı ehliyetim var. A1 ehliyet ile 250cc motor kullanmak cezası ne kadar oldu? A1 sınıfı sürücü belgesi ile 250 cc ve üzerinde bir motosikleti kullansam ne olur? Musa Maraş / Hatay

A1 sınıfı ehliyet ile kullanabileceğiniz motosiklet cc 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve yönetmeliğinde belirtilmiştir.

A1 sınıfı ehliyet ile en fazla sürebileceğiniz motor 125 cc’dir. 125 cc üzerindeki motosikletleri A1 sınıfı ehliyet ile kullanmanız mümkün değildir.

A1 sınıfı ehliyet ile 125 CC üzerindeki bir motosikleti kullanmanız durumunda 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 39/2’den işlem yapılır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 39/2 nin anlamı şudur:

KTK madde 39/2: Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları motorlu araçları sürmeleridir.

39/2’nin bir diğer anlamı yetersiz ehliyet cezasıdır. Yetersiz ehliyet cezası 2021 yılında 1339 Türk lirasıydı.

Yetersiz ehliyet cezası na yapılan %36.2 lik zamla birlikte bu ceza; 2022 yılında 1824 Türk lirası olarak uygulanacaktır.

A1 ehliyet ile 125cc üzerindeki bir motosikleti kullanmanız durumunda yetersiz ehliyet cezası ile yani 1824 Türk lirası ile karşı karşıya kalacaksınız.

Ayrıca; yetersiz ehliyet ile kullanmış olduğunuz motosiklet size ait değilse, aracın tescil kaydı sizin üzerinize değilse; motor sahibine de bu motosikleti size kullandırdığı için 1824 Türk lirası trafik cezası ile cezalandırılır.

Yetersiz ehliyet ile kullandığınız motosiklet sizin üzerinize değilse; motosikletin sahibine de aynı oranda trafik cezası uygulanır. Toplam ceza tutarınız; 3648 lirasını bulabilir.

Yetersiz ehliyet ile kullanılan motosiklet size aitse; tek ceza; yani 1824 Türk lirası yetersiz ehliyet cezası uygulanır.

Yetersiz ehliyet ceza puanı nedir?

Yetersiz ehliyet ile trafikte araç kullanan araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı uygulanır. Yetersiz ehliyet ile trafikte araç kullanmanın ceza puanı karşılığı 20 puandır.

Eğer ki yetersiz ehliyet ile kullanılan motosiklet veya araç; sürücüye ait değilse; araç sahibine ceza puanı uygulanmaz.

Araç sahibine; sadece bu kişiye aracını teslim ettiği ve kullandırdığı için; yetersiz ehliyetli olan bir kişiye aracını kullandırmaktan 1824 Türk lirası trafik idari para cezası uygulanır.

Yetersiz ehliyet trafik cezasına itiraz etmek istiyorsanız; bulunduğunuz ildeki sulh ceza hakimliğine giderek! yetersiz ehliyet iptal davası açmanız gerekir.

Yetersiz ehliyet iptal davası açarken aşağıdaki saymış olduğumuz evrakları da mahkemeye sunmanız gerekir.

1-) kimlik fotokopisi
2-) ehliyet fotokopisi
3-) araç ruhsat fotokopisi
4-) yetersiz ehliyet ceza makbuzu
5-) yetersiz ehliyet iptal dilekçesi

A1 ehliyet ile 250 cc motosiklet kullanmanın ceza tutarları ve ceza puanı yukarıdaki anlattığımız gibidir.

Yetersiz ehliyet ile trafiğe çıkmadan önce bu ceza tutarını ve ceza puanını göze almanız gerekir.

A1 ehliyet ile 250cc motor kullanmak cezası
A1 ehliyet ile 250cc motor kullanmak cezası

Bir cevap yazın