78-1A

78-1A

TRAFIK TRAFİK CEZALARI


78-1A TRAFİK CEZASI NEDİR ?


78-1A: aracınızda ya da araç sürerken “Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamanın ceza maddesid 78-1A Maddesi; ķısacası emniyet kemeri takmamanın trafik ceza maddesidir.


Kara yolunda araç kullanırken emniyet kemeri takmaya, emniyet kemerini kullanmaya büyük Özen göstermeliyiz.

Kara yolunda araç kullanırken emniyet kemeri takmaya, emniyet kemerini kullanmaya büyük Özen göstermeliyiz.


Arka koltukta otursak bile; emniyet kemerimizi mutlaka takmamız gerekir.

Aksi; halde en ufak bir kaza da arkada oturan yolcu yan kapılardan ya da yan camlardan yola fırlayabileceği gibi; ön tarafada kafasını vurabilir. Ön camdanda arkadaki oturan yolcu fırlayabilir. Bu nedenle arka koltukta otursak bile emniyet kemerinizi takmamız gerekir.


78-1A Ceza Miktarı


Peki, Emniyet kemeri takmamanın 2019 yılı ceza miktarı ne kadardır?

78-1A araçta emniyet kemeri bulundurmamak ya da karayolunda araç kullanırken emniyet kemerini takmadın kullanmanın cezası 2019 yılı için 108 Türk lirasıdır.


78-1A Cezasının İndirimli Fiyatı


78-1A emniyet kemeri takmama trafik cezası erken ödeme indirimli fiyatı 81 Türk lirasıdır. Erken ödeme indiriminden yararlanmanız için 78-1A Trafik cezasının size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir.

78-1A
78-1A


78/1-A Ceza Puanı


78 1 A emniyet kemeri cezasının 2019 yılı ceza puanı 15 puandır.
15 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenerek eğer ki bir yıl içerisinde Aday Sürücü değilseniz; 100 ceza puanını doldurmanız durumunda ehliyetinize 2 aylığına geçici olarak trafik zabıtası tarafından el konulurken; Aday Sürücü olmanız halinde bir yıl içerisinde 75 ceza puanını ulaşmanız durumunda ehliyetiniz Daimi iptal edilir. Yeniden ehliyet çıkarmanız gerekir.


78-1A Trafik Cezası Kime Yazılır ?


Emniyet kemeri bulundurmama ya da araç kullanırken emniyet kemeri takmama Trafik cezası; aracında emniyet kemeri bulundurmayan veya araç kullanırken emniyet kemeri takmayan kişilere uygulanır.


78-1A Trafikten Men

Kara yolunda araç kullanırken emniyet kemeri takmaya, emniyet kemerini kullanmaya büyük Özen göstermeliyiz.


78-1A Trafik cezasında aracınız trafikten men edilmez. Evraklarınıza ve ehliyetinize bu ceza maddesinden dolayı el konulmaz, evraklarınız bu ceza maddesinden dolayı iptal edilmez.


78-1A Araç Plakasına Yazılabilir mi?


78-1A emniyet kemeri bulundurmama, emniyet kemerini trafikte araç kullanırken takmama trafik cezasında görevli trafik zabıtası sizi durduramazsa veya durdurma imkanı o an bulunmuyorsa araç tescil plakanıza; 78/1A trafik cezasına gönderecektir. Kanuni olarak bir sakınca bulunmamaktadır.

78-1A Trafik Cezası İptal Yöntemi


Trafikte seyir halindeyken emniyet kemeri takmadan araç kullanmanız halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 78/1A’dan işlem yapılır.


108 Türk Lirası trafik idari para cezası tatbik edilir Bu trafik cezasını eğer ki haksız yediğinizi düşünüyorsanız; bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunuyorsa öncelikli trafik mahkemesine; trafik mahkemesi bulunmuyorsa Sulh Ceza hakimliğine giderek; emniyet kemeri takmama cezasını iptal ettirme sürecini başlatmış olursunuz.

Emniyet kemeri takmama cezası itiraz ederken itiraz için istenen belgeler şunlardır:
1. Kimlik belgenizi fotokopisi
2. Sürücü belgesinin fotokopisi
3. Trafik cezasının aslı’ya da fotokopisi
4. Trafik cezası İtiraz dilekçesi
5. Aracınızın ruhsat fotokopisi
Yukarıdaki bu 5 adet Emrah’ı hazırladıktan sonra emniyet kemeri takmama cezası nı iptal ettirmek için başvuruda bulunabilirsiniz.


Mahkemeye başvuru yaptığınız esnada sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir mahkeme sonuçlandıktan sonra Eğerci mahkemeyi kaybeder senin Emniyet Genel Müdürlüğü’nünde avukatlık parasını ve mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalırsınız.

78/1-A
78/1-A TRAFİK CEZASI NEDİR?

Eğer ki mahkemeyi kazanırsanız; size yazılan 108 Türk Lirası trafik cezası iptal olurken; herhangi bir mahkeme masrafı, avukatlık ücreti de ödemeyeceksinizdir.


Emniyet kemeri cezasını Medya Fatih olarak mahkemeye vermenizi tavsiye etmiyoruz .Çünkü 108 Türk liralık bir ceza mahkemeye verdiğinize deymeyecektir. Erken ödeme indiriminden faydalanıp; 81 lira ödeyip, Sadaka niyetine bu cezadan kurtulmanız en iyisidir.Emniyet kemeri ile hayata bağlan.

İlginizi Çekebilir: Muayenesiz Araç İhbarı

Bir cevap yazın