76/1-A Trafik cezası nedir?
Spread the love

76/1-A trafik cezası geldi Osmaniye/ Kazımkarabekir Mahallesindeki evime. Ceza makbuzuna 76/1A yazıyor. Bu ttafikcezası nedir? 76/1A trafik cezasını nasıl iptal ettiririm? Hayri Şen / Osmaniye

76/1-A Trafik Cezası Nedir?

76/1A : Demiryolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmek, ışıklı veya sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uymamak, taşıt yolu üzerine indirilmiş veya indirilmekte olan tam veya yarım bariyerler varken geçide girmenin trafik ceza maddesidir.

Bahse konu trafik ceza maddesinde sayılan davranışlardan herhangi bir tanesini işleyen araç sürücüsüne; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 76/A’dan işlem yapılır.

2021 Yılı Madde 76/A Ceza Miktarı Nedir ?

76/A demiryolu geçitlerindeki ihlal cezasının 2021 yılındaki trafik ceza tutarı 314 Türk lirasıdır. 314 Türk Lirası demiryolu trafik cezasını; tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren; 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda; demiryolu trafik cezası yüzde yirmi beş (%25) İndirime gider. 314 Türk lirasından; 235.50 Türk lirasına düşer.

76/A Cezasının Ceza Puanı Nedir?

76/A tren demiryolu ihlal cezasında ceza puanı mevcuttur. Demiryolu’ndan araç ile geçişlerde kurallara uymadan geçmeniz halinde; 314 Türk Lirası trafik cezası ile karşı karşıya kalacağınız gibi; ayrıca sürücünün ehliyetine de 20 ceza puanı eklenir. Bu cezanın ceza puanı 20 puandır.

76/A Trafik Cezası İptal Davasını Nereye Açabilirim ?

76/A tren yolundan dikkatsiz ve kurallara aykırı geçme trafik cezasını; bulunduğunuz ildeki Sulh Ceza Hakimliğine giderek açabilirsiniz.

Sulh Ceza hâkimliğine trafik cezası iptal davası açarken; aşağıda yazağımız evrakları da yanınızda götürmeniz ve davayı bu evraklarla birlikte açmanız gerekir.

1- Kimlik Fotokopisi

2- Ehliyet Fotokopisi

3- Araç Ruhsat Fotokopisi

4- 76/A Trafik Ceza Makbuzu

5- 76/A Tebligat Zarfı ( Adrese Teslimlerde )

6- 76/A İptal Dilekçesi

Trafik cezası iptal davasını açmak ücretsizdir. Ücretsiz bir şekilde trafik cezası iptal davası açabilirsiniz.

76/A Trafik Cezası İptal Dilekçesi İndir.

76/A Trafik cezasının dilekçesini aşağıdaki butona basarak; ÜCRETSİZ BİR ŞEKİLDE indirebilirsiniz.

Medya Fatih - Dileçe İndir
Medya Fatih – Dileçe İndir
76/1-A Trafik cezası nedir?
76/1-A Trafik cezası nedir?

Bir cevap yazın