"Enter"a basıp içeriğe geçin

74/B Trafik Cezası Nedir ? 2020 74-B Trafik Cezası

74/B Trafik Cezası 598.00 TL


Aracımla trafikte seyir halindeydim ve hiç bir yayaya yolvermemezlik etmedim ama araç plakama 598.00 TL yayaya yol vermeme trafik cezası yazılmış. Bu trafik cezasını nasıl iptal ettiririm ? 74-B cezasının iptali falan var mıdır ? Burhan Demir- Elazığ


Burhan bey öncelikle; 598.00 Türk Lirası yaya gecidinde yayaya yol vermeme trafik cezası yazıldığı için geçmiş olsun.

Araç sürücülerinin Trafikte araç kullanırken en çok dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de yayaların önceliği konusudur. Trafikte yaya önceliği konusu toplum tarafından ve araç sürücüleri tarafından yanlış anlaşılmaktadır.

Yayalar ve araç sürücüleri; trafik işaretlerine trafik levhalarına uymak zorundadırlar. Yaya geçidinin üzerinde olmayan ve araç sürücüsüne yeşil yanan bir yerde yayalara yol vermek zorunda değilsinizdir.


Yayalar; araç sürücüsüne yeşil yanan bir yolda; yaya geçidi üzerinde bekleseler ve karşıya geçmek isteseler bile; araç sürücüsüne yeşil yanıyorsa; araç sürücüsü bu yayalara yol vermek zorunda değildir.
Hatta; bu yayalara yol vermesi halinde trafik bakımından kabahatli durumdadır.

Yayalar da trafiğin bir unsuru olduğu için; trafik kurallarına uymak zorundadırlar ve yoldan geçen araçların geçiş önceliğine riayet etmek durumundadır.


Trafik ışığının bulunmadığı ve yaya geçidinin olduğu yerlerde; yaya geçidi üzerinde bekleyen yayalara; araç sürücüleri yol vermek zorundadır. Yaya geçidi olduğu halde; yaya geçidinden geçmeyip; yaya geçidinin dışında farklı yerlerden karşıya geçmek isteyen yayalara, araç sürücüleri yol vermek zorunda değildir.


74/B Nedir ?


KTK MADDE 74-B : ‘ Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemektir.’


2020 Yılı Yaya Geçidi Trafik Cezası


Yaya geçidinde bekleyen yayalara yol vermeme trafik cezası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 74/B maddesinden yazılır. 2020 yılı yaya geçidi cezası 598.00 Türk lirasıdır.


598 .00 Türk Lirası trafik cezasını; cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde 598.00 Türk Lirası ele geçirdiği trafik cezası 1/4 oranında İndirime gider ve 448.50 Türk Lirasına düşer.


74/B 2020 Yılı Ceza Puanı74/B ( Yayalara yol vermeme ) trafik cezasının 2020 yılındaki ceza puanı karşılığı 20 puandır. 20 ceza puanı araç sürücüsünün ehliyetine eklenir.

Not: Araç plakasına yazılan trafik cezalarında ceza puanı uygulanmaz. Sürücünün ehliyetine yazılan trafik cezalarında ceza puanı uygulanmaktadır.


74/ B Cezasını Nereye Ödeyebilirim ?


Adınıza ve plakanıza yazılan tüm trafik cezalarını; aşağıdaki ödeme noktalarından rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

Yayalara Yol Vermeme Trafik Ceza Maddesi


Trafik cezası ödeme noktaları:


• Bankalara, bankaların internet ve mobil şubelerinden
• Vergi dairelerine
• PTT şubelerine
• Maliyeye
• Vergi dairesinin interaktif ödeme sayfası üzerinden
• E-devlet sistemi üzerinden de trafik cezalarını ödeyebilirsiniz.


Yayalara yol vermeme trafik cezasını kredi kartıyla ödeyebilir miyim ?


Yayalara Yaya geçidinde yol vermeme Trafik cezasını; dilerseniz kredi kartınızla; hem de 4 eşit taksitle ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı olmayan vatandaşlar da; dilerlerse trafik cezalarını 4 eşit taksite böldürebilirler.

İlk Yorumu Siz Yapın