73-C Trafik Cezası

73/C Trafik Cezası Tüm Yönleriyle MEDYA FATIH’DE

73/C 01 Ocak 2020 Cep Telefonu ile görüşme cezası olan 73/C trafik cezası, adresime 235 Türk lirası 73-C trafik cezası geldi. 73-C’yi nasıl iptal ettiririm? 73-c cezası ne cezasıdır? 73/C trafik cezası erken ödeme indirimi ne kadardır ? 73/C trafik cezası ceza puanı var mıdır gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

73/C Trafik Cezası 2020
73/C Trafik Cezası 2020

İster istemez genellikle; Trafikte araç kullanan tüm şoförler; araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak zorunda kalıyorlar.

73/C Nedir?

73-C Trafik Cezası Karayolunda motorlu araç kullanırken; bluetooth kulaklık ve kablolu kulaklık ve araç içi bluetooth cihazı dışında fiziksel olarak cep telefonu yanınıza alarak ve kulağınıza dayayarak konuşma yapmanın trafik cezası maddesidir.Cep Telefonu Cezasıdır.

73-C Trafik Cezası
73-C Trafik Cezası

Çağımız iletişim çağı olduğundan; cep telefonlarımız sürekli çalıyor ve açmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle de 73/c trafik cezası da arkamızdan evimize PTT görevlisi tarafından getiriliyor.

73-C Cep Telefonu Cezası Nedir?

73/C Trafik Cezası: Trafikte aracınızla giderken; cep telefonunuzu elinize alıp; kulağınıza götürek konuşma yapma cezasıdır.

Kara yolunda araç kullanırken cep telefonu ile görüşme 73/C Trafik Cezası maddesinden yazılır.

Cep Telefonu Cezası

73-C Trafik Cezası Tüm Detaylar

73-C Mobil Cep Cezası 2019 Yılı Ceza Miktarı Ne Kadardır?


Cep telefonu ile konuşma cezası olan; 73/C Trafik Cezasının 2019 yılındaki trafik cezası miktarı 235 Türk lirasıdır.

73/C Trafik Cezası
73/C Trafik Cezası 2019 Yılında 235 TL’ydi. %22.58 Zamlandı ve 2020 Yılında 288 TL Oldu.


Trafikte cep telefonu ile konuşma cezası; 2918 sayılı Karayolları trafik Yönetmeliği madde 145’de “Tedbirsiz ve Saygısız Araç Sürme” Konusuyla ve 2918 sayılı Karayolları trafik kanunu madde 73’de düzenlenmiştir.

Bluetooth kulaklık, kablolu kulaklık ve diğer araç içi haberleşme cihazlarını kullanmak tamamen yasaldır. Bunları kullanmanızda bir sakınca yoktur.


73-C Cep’le Görüşme Cezası Maddesinin Erken Ödeme Miktarı Ne Kadardır ?


Kara yolunda araç kullanırken cep telefonu ile görüşme cezası 73-C trafik cezasının; erken ödeme indirimi vardır.

Trafik Cezası 73-C Maddesinden tarafınıza yazılan 288 Türk Lirası trafik idari yaptırım Para cezasını bu cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren; 15 gün içerisinde öderseniz ceza 1/4 (%25) oranında indirim ve giderek 216 Türk lirasına düşer. 

Trafik Cezası 73-C Maddesinin Erken Ödeme indirimi 15 gündür. Bu 15 günlük süreç cezaya imza attığınız veya sizin adınıza mahalle muhtarının imza attığı gününden geçerli olmak üzere 15 gündür. 15 güne; hafta sonları ve resmi tatiller dahildir.

Fahri Trafik Müfettişleri Ceza Maddeleri
73-C Trafik Cezası

Cep Telefonu İle Haberleşme Trafik Cezasının Ceza Puanı Nedir?

Cep telefonu ile görüşme cezasının 2020 yılı 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda ki ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenir.

Aday olmayan sürücüler bir yıl içerisinde 10 defa cep telefonu ile görüşme cezası olan 73c’den ehliyetlerine 73/C cep telefonu görüşme cezası yazılması durumunda; 100 ceza puanı dolacağından, ehliyetinize 2 aylığına geçici olarak el konulur. Ehliyetiniz 2 aylığına geçici olarak iptal edilir.

Aday sürücüler; Trafikte araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapmamaya daha çok özen göstermelidirler. Çünkü; aday sürücüler 75 ceza puanına ulaşmaları durumunda; ehliyetleri tamamen iptal edilir; yeniden ehliyet çıkarmaları gerekir.

Bu da 8 adet 73/C cezasının ehliyetinize yazılması demektir. 8 adet 73/C cep telefonu ile görüşme cezası 80 puan edeceğinden, 8 adet cezada ehliyetiniz iptal olur.


Araç Kullanırken Görüşme Yapma Trafik Cezasının Ceza Puanlarının Anlamı Nedir?


Cep telefonu ile trafikte konuşmanın ceza puanı olan 10 ceza puanı Sürücü bölgenize eklenerek Eğer ki bir yıl içerisinde 100 ceza puanını ulaşırsanız; Ehliyetinize 2 aylığına geçici olarak el konulmak için vardır. 


 100 ceza puanı sadece aday olmayan Sürücüler için geçerli olan puandır. Aday olmayan sürücülerde ehliyet iptali olmamakla birlikte ehliyeti 2 aylığına geçici olarak iptal edilirken aday sürücülerde olurum çok farklıdır. Aday sürücülerde doldurulmaması gereken puan limiti 75 puandır. 75 puanı dolduran aday sürücülerin ehliyeti tamamen iptal edilir.

73-C KTK Cezasının Ceza Puanını Nerelerden Sorgularım ?

Araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yaparak seyretme cezası olan 73-c cezasını; ceza puanını aşağıdaki devlet dairelerinden öğrenebilirsiniz.

1-Jandarma Tim Karakoluna

2- Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne

3- Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine

4- Bölge Trafik Bölge Müdürlüğüne

5- En yakındaki Trafik Polisine, aracınızın yanınızda olması şartıyla ehliyet ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

Cep Telefonu Cezası 73/C


Ben buralara gidemem kardeşim diyorsanız; Türkiye Cumhuriyeti Devltininin bizlere kolaylık olsun diye hizmete sunduğu E- DEVLET üzerinden” Sürücü Belgesi ve Şahıslara yazılan cezalar” başlıklı menüye gerekli bilgileri girerek de ehliyetinizde kaç ceza puanı olduğunu sorgulayabilirsiniz.

73-C Trafik İhlalinin Cezasını Neden Sorgularım?


Araç kullanırken cep telefonu ile görüşme cezası olan 73-C trafik cezasını; Türkiye Cumhuriyeti E-devlet Sitesi üzerinden gerçek kişi ceza sorgula tüzel kişi ceza sorgula menüsünden gerçekleştirebilirsiniz.

73/C Trafik Cezası
73/C Trafik Cezası


E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPABİLECEĞİNİZ TRAFİK İŞLEMLERİ

Aşağıdaki Trafik İşlemlerini E-Devlet Sistemi Üzerinden Yapabilirsiniz.

E-DEVLET GİRİŞ

☆Araç Otopark Sorgusu

☆Sürücü Belgesi Sorgulama 

☆Şahıslara Yazılan Trafik Cezası

☆ Barkodtan Trafik Cezası Sorgulama

☆Barkodlu Belgeden Trafik Kazası Sorgulama☆Sürücü Belgesi Barkodlu Belge Sorgulama

☆Sürücü Belgesi Barkodlu Belge Doğrulama

☆Tüzel Kişiker İçin Plakaya Yazılan Trafik Cezalarını Sorgulama

☆Gerçek Kişiler İçin Tescil Sorgulama


Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan ” Araç Otopark ve Trafik Cezası Sorgulama” sistemimden şu işlemleri yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz:

1-Plakaya Yazılan Trafik Cezası Sorgulama

2- Aracınızın Hangi Otopark’a çekildigi bilgisine

3- Tüzel Kişilere Uygulanan Trafik Cezalarını Sorgulama

4- Ehliyete yazılan trafik cezası sorgulama


Cep Telefonu İle Konuşma Trafik Cezasında Ehliyete Elkonur mu?

73-C Trafik Cezası
73-C Trafik Cezası


73-C cep telefonu ile görüşme cezasında; sürücü ehliyetine el konulma işlemi söz konusu değildir. Sürücünün ehliyetine ve diğer belgelerine el konulmaz. Sürücü belgeleri iptal edilmez.


 73-c cep telefonu ile görüşme cezasında sürücü belgesine el konulma işlemi yoktur. Fakat farklı bir trafik cezasından ya da 100 ceza puanını ulaşmışsanız ehliyete el konulabilir.


Seyir Halindeyken Cep Telefonu İle Görüşme Trafik Cezasında Ehliyetimi Mahkeme İptal Eder mi?


Cep telefonu ile görüşme cezasında ehliyetinizi mahkeme iptal etmez. Mahkeme ile hiçbir işiniz; bu ceza maddesinden dolayı bulunmamaktadır.


73/C Cezasında Aracım Bağlanır mı?


73/C cep telefonu ile görüşme cezasında; aracınız trafikten men edilmez. Trafik Cezası 73-C Maddesinde Araç trafikten men etme söz konusu değildir.


73/C Trafik Kural İhlali Cezasında Araç Sürücüsü Men Edilir mi?

Cep telefonu ile görüşme cezası olan 73-C Trafik Cezasında araç sürücüsü trafikten men edilmez. Herhangi bir menetme söz konusu değildir.

2019 Trafik Cezaları
2019 Trafik Cezaları


Cep Telefonu İle Konuşma Cezası Tebliği Nasıl Yapılır?


Trafik cezasının sahışlara ve tüzel kişilere nasıl tebliğ edileceği KTK ( Karayolları Trafik Kanunu ) Madde 116’da ” Araç Tescil Plakasına Ceza Tutanağı Düzenleme” isimli başlıkla düzenlenmiştir.

Görevli trafik polisleri ya da görevli jandarma trafik zabıtaları araç plakanıza; 73-C Trafik Cezasını düzenleyerek postalamayada yetkilidirler.


Trafik cezasının tebligatı; 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca kisinin nufus müdürlüğündeki yani mernis sistemindeki ikamet adresine olmak üzere; Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüklerince ve Jandarma Trafik Timlerince düzenlenerek; PTT aracılığiyla kişinin ikamet adresine tebliğ edilir.

Cep Telefonu Cezası
Cep Telefonu Cezası- 73-C Trafik CezasıEger ki; ikamet adresine gelen PTT görevlisi; ikamet adresinde kişiyi bulamazsa; 73-C Trafik Cezasını ve diğer trafik cezalarını; kişinin ikamet adresinin bağlı bulundugu Mahalle Muhtarlığına tebliğ eder.KTK Madde 73/C Cezasında Muhtar’a Tebliğ Yasal mıdır? 


Trafik cezalarını ve 73-C Trafik Cezasını Mahalle Muhtarına vermesi 7201 Sayılı Tebliğat Kanununa Göre Yasaldır.


Genellikle; muhtarlar tebliğ edilen trafik cezalarını unutmakta veya size ulaşamamaktadırlar. Bu nedenle; 15 günlük erken ödeme indirimini kaçırdığınız gibi birde 30 günlük süreyi geçirince; aylık %5 faiz yeme durumuyla karşı karşıya kalınmaktadır.

73-C TRAFİK CEZASI İPTAL DİLEKÇESİ İNDİR

 PTT görevlisinin adınıza yazılan 73-C Trafik Cezasını Sizin mahalle muhtarınıza verdiği gün; yani Mahalle muhtarına trafik cezası zarfını teslim ettiği günden itibaren; 15 günlük erken ödeme süreci başlar.
Mahalle muhtarınıza yapılan tebliğ; size yapılmış sayılır.

73/C 2918 Sayılı Kanun Cezasını Kredi Kartıyla Ödeyebilir miyim?

73/C Trafik cezasını isterseniz kredi kartıylada öyebilirsiniz.Kredi Kartıyla 73-C trafik cezasını ve diğer trafik cezalarını ödeyebilirsiniz. Peki; 73/C cezasını kredi kartıyla ödeyebilirsiniz?

73/C cep telefonu ile görüşme yapma trafik cezasını;

1-Bankalara

2- Bankaların Mobil Şubelerine

3-Bankaların İnter Şubelerine

4-Vergi Dairelerine

5- Vergi Dairesinin Online İnteraktif ödeme sayfası üzerinden

6-E-Devlet sistemi üzerinden de 73/C trafik cezasını ödeyebilirsiniz.

7- PTT Şubelerinden

73-C Trafik Cezası
73-C Trafik Cezası

73/C Cezasını Taksitle Ödeyebilir miyim?

73/C trafik cezasını taksitle ödeme imkanınız vardır.73/C cep telefonu ile görüşme yapma trafik cezasını 4 eşit taksit halinde ödeme imkanınız bulunmaktadır.

73/C trafik cezasının ilk taksidi peşin diğer 3 taksidi de eşit taksitler halinde ödeyebilirsiniz.

73/C cezası 4 taksit yapılandırılmasında dikkat edilmesi gereken nokta; taksit tarihleri geçirilmemelidir. 73/C trafik cezası taksitlerinin bir tanesinin ödeme süresinin geçirilmesi halinde; geriye kalan 73-C trafik cezasının peşin ödenmesi istenir.

Bu Yazımızda Trafikte Cep telefonu ile görüşme cezası olan; 73-C Trafik Cezası maddesini işledik.

İlginizi Çekebilir: Kalça Kralı Kim

Bir cevap yazın