73/C Trafik Cezası Nedir 73-C Trafik Cezası İptali

TRAFİK CEZALARI

25 Ekim 2019 Ev adresime 73/C trafik cezası geldi. 73/C trafik cezasını kim yazdı? 73/C trafik cezasına itiraz edeceğim ama nereye itiraz edeceğim? 73/C trafik cezası nedir?


73-C trafik cezası: Trafikte motorlu bir araç kullanırken; Cep telefonunu çıkartıp, kulağınıza dayayarak; bir yandan cep telefonu ile görüşme yapmanız; bir yandan da; trafikte araç kullanma kabahatine yazılan trafik ceza maddesidir.


Kısaca özetlersek; Trafikte bir motorlu vasıta sürerken; cep telefonu ile konuşma yapmanızdır. Cep Telefonu cezasıdır.


73/C Trafik Cezasını Kim Yazar?


73/C trafik cezasını kim yazar diye soracak olursanız 73-c trafik cezasını görevli trafik polisleri, görevli kadro polisleri, görevli Jandarma trafik, görevli jandarma ve görevli rütbeli askerler, ayrıca Fahri trafik müfettişleri de 73/c cep telefonu ile görüşme cezasını yazabilirler.

73/C trafik cezası
73-C trafik cezası


73-C trafik Cezası İptal Başvurusu

73/C İtiraz


Cep telefonu ile görüşme cezası 73-C Trafik cezasına iptal ettirmek istiyorsanız gerekli olan evraklar şunlardır:


1-Kimlik Fotokobisi

2- Ruhsat Fotokobisi

3- Ehliyet Fotokobisi

4- Trafik Cezası Fotokopisi veya Orjinal hali

5- 73/C trafik cezası iptal dilekçesi

Cep telefonu ile görüşme cezası 73-C Trafik cezasını yukarıdaki saymış olduğumuz 5 adet evrak hazırlayarak, bulunmuş olduğunuz ilde Eğer ki trafik mahkemesi bulunuyorsa trafik mahkemesine müracaat etmeniz gerekir.

Bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi yoksa; Sulh Ceza Hakimliğine giderek; 73-c trafik cezası iptal davası açabilirsiniz.

73/C trafik cezası iptal davası açarken herhangi bir ücret talep edilmez. Sadece kağıt masrafı olan 1- 2 TL gibi cüzi bir rakam ödeyerek; trafik cezası iptal davasını açabilirsiniz.

73/C Trafik Cezası Mahkeme Avukatlık Parası.


73-C cep telefonu ile trafikte görüşme yapma cezası iptal davası açtığınızda; davayı kaybetmeniz halinde; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık ücretlerini ve mahkeme masraflarını ödeyebilirsiniz.

Davayı kaybetme riski göze alınmalı ve 73/ C trafik cezası iptal davası bu durumu göz önünde bulundurularak açılmalıdır.


73/C trafik Cezası Fiyatı ve Erken Ödeme Miktarı.

73-c cep telefonu ile trafikte görüşme cezası 2019 yılı için geçerli olan ceza miktarı 235 Türk lirasıdır. 235 Türk Lirası 73-C trafik cezasını bu cezanın size tebliğ edildiği Bugünden itibaren Onbeş (15) gün içerisinde öderseniz; ceza 1/4 oranında indirimi giderek 176.25 Türk lirasına düşer.

73/C trafik cezası
73-C trafik cezası


73/C TRAFİK CEZASI İPTAL DİLEKÇESİ İNDİR


73/C Trafik Cezası Ceza Puanı


73-C Trafik cezasının ceza puanı 2019 yılında 10 puandır. 10 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenir.

1 sene içerisinde 100 ceza puanını ulaşan aday olmayan sürücülerin ehliyetleri 2 aylığına geçici olarak iptal edilir.

Aday sürücülerde bir yıl içinde 75 ceza puanını ulaşılması halinde; aday sürücülerin ehliyetleri tamamen iptal edilerek tekrardan ehliyet çıkartmaları istenir.


Kablolu Kulaklık ve Bluetooth Kulaklık Kullanma


Bluetooth Kulaklık Kullansam 73-C trafik cezası Yazılır mı; diye merak ediyorsanız; bluetooth kulaklık kullanmanız veya kablolu kulaklıklar trafikte araba kullanırken cep telefonu ile görüşme yapmanız halinde 73 c trafik cezası yazılmaz.

2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği ve yine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Trafikte araç kullanırken, trafikte herhangi bir motorlu taşıdı kullanırken; bluetooth kulaklık ve kablolu kulaklık gibi iletişim cihazlarını kullanma da; herhangi bir sakınca görmemektedir ve bu cihazları kullanmaya izin vermektedir.


73/C trafik Cezası Kime Yazılır


73-c cep telefonu ile görüşme cezası normalde araç sürücüsüne yazılır. Yani; bu kabahati işleyen araç sürücüsüne yazılır. Fakat; genellikle 73-C Trafik Cezası araç sürücüsüne uygulanmamaktadır.

Çünkü; 73-C trafik cezası direkt araç sürücüsü durdurularak araç sürücüsünün ehliyetine yazılamadığından dolayı; genellikle araç plakası alınarak, araç sahibine yazılmaktadır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre bu cezanın asıl yazılması gereken kişisi cep telefonu ile görüşen araç sürücüsüdür.

2918 sayılı kanunda araç sürücüsüne yazılır diye ibare vardır. Eğer ki aracı sürmediğinizi ispatlamanız halinde ve bu ceza sizin tescil plakanıza yazılmışsa 73-C Trafik Cezasını iptal ettirme şansınız yüksektir.

73/C trafik cezası
73-C trafik cezası

73-C trafik Cezasını ödemek isterseniz aşağıdaki ödeme noktalarından 73 e cep telefonu ile görüşme cezasına ödeyebilirsiniz:

73/C Trafik Cezası Ödeme Noktaları:


1-Banka Şubeleri

2- Bankaların İnternet Şubeleri

3- Bankaların Mobil Cep Şubeleri

4- PTT Şubeleri

5- Vergi Daireleri

6- Vergi Dairesi Online İnteraktif Ceza Ödeme Sayfasından

7- E- Devlet Sistemi Üzerinden 73/C trafik Cezasını rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

73/C trafik Cezası Taksitlendirme ve Kredi Kartı ile Ödeme

73/C trafik Cezasını; dilerseniz kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Ayrıca yine 73 C trafik cezasını taksitle ödemek isterseniz; 4 eşit taksitle de 73 C trafik cezasını ödeyebilirsiniz.

73 C trafik cezası 4 taksit dikkat etmeniz gereken nokta; ilk taksit peşin alınırken geriye kalan 3 taksit eşit taksitler halindedir.


Geriye kalan 3 taksitten herhangi bir taksit tarihinin geçmesi halinde; geriye nekadar taksit kalmışsa, hepsinin meblası peşin olarak sizden tahsil edilir. Yani taksitlendirme yapılandırması bozulur. Cep telefonu ile görüşmeye cezası yememek için trafikte seyir halindeyken fiziksel olarak cep telefonunu çıkartarak; cep telefonunuzu kulağınıza dayayarak konuşmanız gerekir. Bluetooth kulaklık, kablolu kulaklık ve araç içi bluetooth cihazını kullanmanız; 73-C trafik cezası yememeniz için yeterli olacaktır


İlginizi Çekebilir: Motor Alkol Sınırı 2019 Detayları

Bir cevap yazın