73 C Cezası

73 C Cezası Nedir? 73 C Cezası İptal Yöntemi Nedir? 73 C Cezası İndirimli Fiyatı Nedir? 73 C Cezası Dilekçe Örneği İndir.

73 C Cezası
73 C Cezası73 C Cezası Nedir?


73 C Cezası:Trafikte Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezasıdır. 2022 Yılı Trafik Cezası Miktarı 427 Türk Lirasıdır.


73 C Cezasını Kim Yazar?


Kara yolunda araç kullanırken mobil telefonlarla görüşme yapma cezası olan 73 C Trafik cezasını; trafik polisleri, Jandarma trafik, kadro polisleri, Jandarma kadro timleri, resmi kolluklar ve Fahri trafik müfettişleri yazabilir ya da yazdırabilirler.


73 C Cezası 427 TL midir?

73 C Cezası


73/C Cezasının 2022 yılındaki trafik cezası miktarı 427 Türk lirasıdır. 73 C Trafik cezasının indirimli fiyatı ise 320.25 Türk lirasıdır.


73 C Cezası İndirim Süresi Nedir?


73 C trafik cezasını indirimli ödemeniz için 73/C trafik cezasının size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir. 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimli ödemiş olursunuz.


73 C Cezası Ceza Puanı?


Trafikte araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapma cezası 73-c Trafik cezasının 2022 yılındaki trafik ceza puanı 10 puandır 10 ceza puanı ehliyet puanı eklenir.

Aday sürücülerde 75 ceza puanını doldurunca ehliyetleri daimi iptal edilirken; aday olmayan sürücülerde ise 1 sene içerisinde 100 ceza puanını ,ulaşılması durumunda; ehliyetlerine 2 ay geçici olarak el konulur.


73 C Cezası Araç Bağlanır mı?


Cep telefonu ile trafikte seyir halindeyken görüşme yapma cezası 73/C cezasından aradığınız bağlanmaz; araç bağlanma durumu söz konusu değildir.

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezası73 C Cezası Yasal mı?


73 C trafik cezası yasal mı diye soracak olan vatandaşlarımıza 73 C trafik cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğine göre yasaldır.


73 C Cezası Hukuki Sakatlık Durumu


73 C maddesi Normalde; Trafikte araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapan kişilere durdurularak yazılması gereken bir cezadır fakat gerek görevli trafik polisleri gerekse trafik müfettişleri sizi durdurma imkanı olmadığından araç plaka ceza bu cezayı yazıyorlar.

Bu durumda cep telefonu ile görüşen kişi maalesef aynı kişi olmayabilir. Çünkü; aracınızı bir başkasına vermiş olabiliyorsunuz ya da aracınızı bir akrabanıza, eşinize, dostunuza vermiş olabiliyorsunuz; araç sizin olduğu için siz sanki cep telefonu ile görüşmüş gibi ceza yiyorsunuz.

Bu durumda da asıl suçlu cezalandırılmamakta masum olan araç sahibi cezalandırılmaktadır. Hukuken sakatlık bu ceza maddesinde mevcuttur.

73 C Cezası Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezası


73 C Cezası Mahkemeye Verme Süresi Nedir?


Trafikte araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezası olan 73 cezasını iptal ettirmek için mahkemeye başvurmadaki yasal süreniz; bu cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gündür.

Tebliğ tarihinden itibaren On beş gün (15) içerisinde; 73/C’ye itiraz etmezseniz itiraz hakkınız kaybolacaktır.


73 C Cezası İptal Yöntemi


Kara yolunda araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapmanın cezası olan 73 C cezasını; iptal ettirmek istiyorsanız Öncelikle Bulunduğunuz yerde Trafik mahkemesi varsa trafik mahkemesine trafik mahkemesi bulunmuyorsa Sulh Ceza hakimliğine müracaat etmeniz gerekir.73 C trafik cezası iptal başvurusu için aşağıdaki evrakları hazırlamanız lazımdır.

1. Kimlik fotokopisi
2. Ehliyet fotokopisi
3. Araç ruhsat fotokopisi
4. Trafik cezasının orijinali ya da fotokopisi
5. 73 C trafik cezası İtiraz dilekçesi

Yukarıdaki vermiş olduğumuz 5 adet evrağı hazırlayarak Sulh Ceza hakimliğine müracaat etmeniz yeterlidir.73 C Cezası Mahkeme Masrafları Ne Kadar?


Trafikte araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapalım ceza maddesi olan 73 C trafik cezası yemeniz halinde ve bu cezayı iptal ettirmek için mahkemeye müracaat etmeniz durumunda; müracaat sırasında sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Fakat mahkemeyi kaybetmeniz halinde; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık parası ve mahkeme ücretlerini ödemek zorunda kalırsınız.

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezası73 C Cezasını Ödemezsem Ne Olur?


73c trafik cezasını ödemezseniz aylık %5 yasal faiz işletilir.

Yasal faiz işletilmesi için 73-c Trafik cezasının size tebliğ edildiği tarihten itibaren üzerinden 30 gün geçmesi gerekir.

30 günden sonra aylık %5 yasal faiz işletilir. Bir trafik cezası kendi ceza miktarının iki katından fazla faizle ödenemez.

Yani; bir trafik cezasını 2 sene, 3 sene, atıyorum kafadan 5 sene ödemediniz. Bu trafik cezası yasal faizleriyle birlikte kendi ceza miktarının iki katından fazla olamayacaktır.

Örneğin 427 Türk lirası olan cep telefonu ile görüşme cezasını 3 sene ödemediniz diyelim; bu ceza 1281 Türk lirasını geçemeyecektir.

1281 Türk lirasında sabit kalacaktır. Ödeyeceğiniz miktar 3 sene 5 sene sonra 1281 Türk lirasıdır.


⚠️ Trafik cezalarını uzun bir süre ödemezseniz; Türkiye Cumhuriyeti Devleti size haciz gönderebilir.

Haciz durumuyla karşı karşıya da gelebileceğinizi göz önünde bulundurarak; bu duruma göre hareket etmemizde fayda vardır.


Bluetooth Kulaklıkla Konuşsam 73 C Cezası Yazılır mı?


Trafikte araç kullanırken Bluetooth kulaklıkla konuşma- görüşme yapmanız durumunda; size 73 C den, yani; cep telefonu ile görüşüyorsunuz diye herhangi bir trafik cezası yazılmaz.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği bluetooth kulaklık kullanımına izin vermiştir.

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezası


Kablolu kulaklıkla konuşma yapsam 73 C cezası yazılır mı?


Trafikte araç kullanırken kablolu kulaklık da görüşme yapmanız halinde cep telefonu ile görüşme cezası olan 73 C trafik cezası size yazılmayacaktır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği kablolu kulaklık, bluetooth kulaklık ile görüşme yapmaya izin vermiştir.


73 C Cezasını nereden öderim ?


73 cep telefonu ile görüşme cezasını aşağıdaki ödeme noktalarından gönderebilirsiniz.

1. Banka şubelerine
2. Bankaların mobil şubelerine
3. Bankaların internet şubelerine
4. PTT şubelerine
5. Vergi Dairesi şubelerine
6. Vergi dairesinin interaktif ceza ödeme sayfası üzerinden
7. Maliye’ye
8. E-devlet kullanıyorsanız e-devlet sistemi üzerinden ne 73 C trafik cezası ödeyebilirsiniz.


73 C Cezasını Kredi Kartıyla Ödeyebilir miyim?


73 C trafik cezasını Dilerseniz kredi kartınızla ve bankamatik kartınızla ödeyebilirsiniz. 73 C trafik cezasını yukarıdaki ödeme noktalarından kredi kartınızla kolaylıkta ödeyebilirsiniz.

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezası


73 C Cezası Taksit


73 C trafik araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapma cezasını dilerseniz 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Taksitlerden ilk taksit peşin tahsil edilirken; geriye kalan 3 taksit eşit taksitler halinde Özdenir.


73 C Cezası Muhtara Teslim Konusu


73 C Trafikte araç kullanırken cep telefonu ile görüşme cezasını ev adresinize gelen PTT görevlisi sizi İkamet adresinizde bulamazsa, 73 C ceza makbuzu zarfını Mahalle muhtarlığına ıslak imza karşılığında teslim eder.


PTT görevlisinin adınıza düzenlenen trafik mazbata makbuzunu Mahalle muhtarlığına ıslak imza karşılığında teslim ettiği gün bu ceza sanki size tebliğ edilmiş olarak sayılır.

Yani PTT görevlisinin muhtarınıza cezayı teslim ettiği gün, tebliğ tarihi başlar.

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezası


PTT görevlisinin; adınıza düzenlenmiş olan trafik cezası makbuzu mazbatasını Mahalle muhtarlığına teslim etmesi; 7201 sayılı tebligat kanununa göre yasaldır. Herhangi bir hukuksuzluk, kanunsuzluk bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yarı İnsan Yarı Köpek

Bir cevap yazın