73/C Ceza İtiraz

73/C Ceza İtiraz

73/C Ceza İtiraz Şekli


73/C Ceza İtiraz Şekli Detayları

Trafikte araç kullanırken cep telefonu ile görüşme cezası olan; 73/C Cezasını iptal ettirmek isteyen vatandaşlarımız 73/c cep telefonu ile görüşme cezasını nasıl iptal ettireceklerdir ?

73/C Ceza İtiraz
73/C Ceza İtiraz


Cep telefonu ile görüşme 73/C Ceza Itirazı şu şekilde yapılmalıdır:
Öncelikle nerede ikamet ediyorsanız ya da o an nerede bulunuyorsanız bulunduğunuz ildeki trafik mahkemesine; bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunmuyorsa; Sulh Ceza hakimliğine giderek ve aşağıda vermiş olduğum evrakları hazırlayarak 73/C Ceza trafik cezası iptali sürecini başlatmış olursunuz.


73/C Ceza Itirazı İçin Gerekli Olan Belgeler


1- Kimlik Fotokobisi

2- Ehliyet Fotokobisi

3- Araç Ruhsat Fotokobisi

4- Trafik Cezası Makbuzu

5- 73/C Ceza İtiraz Dilekçesi

Bu 5 adet evrağı hazırladıktan sonra Sulh Ceza hakimliğine giderek 73/ C trafik cezası iptal edilme sürecini başlatmış olursunuz.

73/C Ceza İtiraz
73/C Ceza İtiraz


73/C Mahkeme Masrafı


73 C trafik cezası mahkeme masrafları hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; dava açarken sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Belki 1-2 Türk Lirası gibi cüzzi bir para istenebilir. Bu para ise A4 kağıt parasıdır.


⚠️ 73 C trafik cezası iptal davasını eğer ki kaybetmeniz halinde; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık parasını ve mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kalırsınız. Bu durum göz önünde bulundurularak dava açılması daha doğru olacaktır.


73/C Trafik Cezası Bluetooth Kulaklık


Bluetooth kulaklık kullanmanız halinde 73-c trafik cezasını yer misiniz?

Trafikte araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapmak için bluetooth kulaklık kullanmanız halinde herhangi bir trafik cezası ile karşı karşıya kalmazsınız. Trafikte araç kullanırken bluetooth kulaklık takmak ya da Bluetooth kulaklıkla konuşmak tamamen yasaldır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu bluetooth kulaklık kullanımına izin vermiştir.

✔73/C Ceza Itirazı Yukarıdaki şekilde yapılmalıdır.

73/C Ceza İtiraz
73/C Ceza İtiraz


73/C Maddesi Kablolu Kulaklık


Karayolunda araç kullanırken kablolu kulaklıkla cep telefonu görüşmesi yapmam halinde; herhangi bir trafik cezası ile karşı karşıya kalır mıyım? 73 C trafik cezası kablolu kulaklıkla görüştüğüm için bana yazılır gibi sorularınız varsa; bu soruların yanıtı tamamen Hayır olacaktır.

Trafikte araç kullanırken kablolu kulaklık ya da Bluetooth kulaklıkla telefon görüşmesi yapmanız halinde herhangi bir trafik cezası, cep telefonu görüşme cezası yemezsiniz.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Bluetooth kulaklıkla görüşme yapmaya ve kablolu kulaklık ile görüşme yapmaya izin vermiştir.

73/C trafik cezası
73/C trafik cezası


73/C DELİL İLE İPTAL


73/C Şahit


73/C Ceza Itirazı Yaparken Şahit Göstermek Gerekir mi?

Cep telefonu ile görüşme yapma cezası yediyseniz ve 73/C Ceza Itirazında bulunacaksınız şahit göstermenize gerek yoktur.

Fakat şahit göstermeniz sizin yararınıza olacaktır ne kadar çok şahidiniz varsa; 73/C trafik cezasından kurtulma ihtimaliniz ds o oranda artmaktadır.

73/C Ceza İtiraz
73/C Ceza İtiraz


73/C Kamera Kaydı73/C Ceza Itirazı yapmanız için, sizin trafik cezasının yazıldığı saat ve tarihte araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapmadığınızı gösteren kamera kaydının bulunması; 73-c trafik cezasını iptal ettirecek en büyük delildir.

73-c Trafik cezasının yazıldığı saat ve tarihte; Eğer ki Kamera kaydı varsa ve siz o saat ve tarihte o mekanda bulunuyorsanız; 73-c trafik cezasını %100 iptal ettirirsiniz.


73/C Resmi Evrakla Kanıt

73/C Ceza İtiraz
73/C Ceza İtiraz


73 C Trafik cezasına iptal ettirmek için Trafik cezasının yazıldığı tarih ve saatte Eğer ki siz farklı bir mekanda bulunduğunuzu resmi belgelerle gösterebilirseniz; Örneğin; hastane giriş kaydı gibi o tarih ve saatte orada olduğunuzu gösteren herhangi bir resmi bir evrak, delil, belge ile göstermeniz halinde; yine 73 C trafik cezası iptal edilecektir.? Yukarıdaki iptal edilme (Deliller) 73/C trafik cezasının arkanızdan; yani araç tescil plakasına yazılması hallerinde geçerlidir.

Direkt olarak; görevli trafik ekibinin sizi durdurarak vs ehliyetinizi de alarak ehliyetinize yazılan 73-c trafik cezalarında geçerli değildir.

73/C Ceza İtiraz
73/C Ceza İtiraz


73/C Trafik Cezası Bilinmesi Gerekenler


73 C Trafik cezasının 2019 yılı ceza miktarı 235 Türk lirasıdır. Bu cezayı size tebliğ edildiği günden itibaren Onbeş gün içinde öderseniz 1/4 oranında indirime giderek 176.25 Türk lirasına düşer.

73 C Trafik cezası ehliyetinize yazılması halinde ehliyetinize 10 Ceza Puanı eklenir. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını ulaşmanız halinde ehliyetinize 2 ay geçici olarak el konulur.

⚠️ Aday sürücülerde 100 ceza puanı uygulaması 75 puandır. 1 sene içinde 75 ceza puanına ulaşılması halinde; aday sürücülerin ehliyetleri iptal edilir. Tekrardan ehliyet çıkartmaları gerekir.73/C Ceza İtirazı yaparken mahkemeyi kaybettiğinizde başınıza gelecek yasal faturayı da unutmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir: 73/C Trafik Cezası Nedir 73-C Trafik Cezası İptali

Bir cevap yazın: