73-A

73-A Trafik Cezası 2020 Detaylı İçerik

73-A Trafik cezası vatandaşlarımız tarafından sıklıkla gündeme getirilmektedir Google arama motorlarında 73-A nedir diye aranmaktadır.

Medya Fatih olarak; Vatandaşlarımızın merağını gidermek için; 73/a trafik cezası detaylarını sizler için hazırladık.


73-A Nedir?

73-A Trafik Cezası Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmektir. 2020 yılı trafik ceza miktarı 132.00 TL’dir.

Fahri Trafik Müfettişleri Ceza Maddeleri
Saygısız Araç Kullanma Cezası

73-A Trafik Cezası Kaç TL


73/A araçları rahat ve huzurunu bozacak şekilde saygısızca sürmenin cezası 2020 yılı için 132.00 Türk lirasıdır.

73-A
73-A Terbiyesizlik Cezası


73/A Cezasının İndirim Şartları


Araçları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde araç kullanma ceza maddesi olan 73-A; 132.00 Türk lirası trafik cezasını; Ceza’nın tebliğ edildiği günden itibaren Onbeş (15) gün içerisinde ödeme noktaları öderseniz; ceza miktarınız 1/4 oranında indirime giderek 99.00 Türk lirasına düşecektir. 33 Türk lirası para cebinizde kalacaktır.


73/A Ceza PuanıKarayolunda araçları toplumun rahat ve huzurunu bozacak şekilde araç sürmenin ceza puanı 10 puandır. 2020 yılı için geçerli olan ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı ehliyet puanı eklenir.

Rüyada Trafik Cezası Yemek
73-A Trafik Cezası 202073-A Cezası Araç Bağlama


Kara yolunda araç kullanırken araçları kamunun huzur ve sükununu bozacak şekilde araç kullanma cezası olan 73/A maddesine göre; araçlarınız trafikten men edilmeyerek bağlanmaz.


73-A Maddesi Ehliyet İptali


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 73-A’ya göre ehliyetiniz bu ceza maddesinden dolayı iptal edilmez; ehliyetinize elkonulmaz.


⚠️ Yani; 73/A maddesinden cezaya yazılmışsa; ehliyetiniz iptal edilmez. Fakat daha önceden 90 ceza puanınız bulunuyorsa; 73/A maddesinden trafik cezası yerseniz; ehliyetiniz Aday Sürücü değilseniz 2 aylığına (60 gün) geçici olarak iptal edilir.


? Aday sürücülerde; 75 ceza puanına ulaşılması halinde; ehliyetleri daimi olarak iptal edilir. Tekrardan ehliyet çıkarmak zorunda kalırlar. Yani ehliyetlerini çöpe atmaları gerekir.


73/A Trafik Cezası Ödeme Noktaları


Kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde araç kullanma cezası olan 73A trafik cezasını aşağıdaki ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.


• Banka şubelerine
• Bankaların mobil şubelerine
• Bankaların internet şubelerine
• Vergi dairelerinde
• Vergi Dairesine ait olan online ceza ödeme sayfası üzerinden
• PTT şubelerine
• Maliye şubelerine
• E-devlet sistemi üzerinden de ödeyebilirsiniz

Rüzgar Egzoz Yasak mı
73-A Gürültü Cezası


73-A Kredi Kartıyla Ödeme


Kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde araç kullanma cezasını peşin ödemek, nakit parayla ödemek istemiyorsanız ya da cebinizde paranız bulunmuyorsa; kredi kartınızla da bu cezayı yukarıdaki ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.


73-A Taksitle Ödeme


Toplumun rahatını ve huzurunu bozacak şekilde Karayolları sürme ceza maddesinden yazılan 132 Türk lirasını dilerseniz 4 eşit taksit halinde de ödeyebilirsiniz.

Trafik cezasına taksitli ödeme detayları şu şekildedir: İlk taksiti peşin alınır; geriye kalan 3 taksit ise eşit taksitlere bölünür.

Ayrıca; taksit ödeme tarihlerini geçirmemeniz gerekir. Taksit ödeme tarihlerinin aksatılması durumunda; geriye kalan tüm taksitlerin peşin ödenmesi istenir.


73-A Trafik Cezası Yasal Faiz Oranı


73 a trafik cezası yasal faiz oranı %5 dir. Bir trafik cezası kendi miktarının iki katından fazla oranda faize binemez. Yani; bir ceza kendi ceza miktarının iki katından fazla olamaz.


73-A Trafik Cezası Faiz İşletilme Süresi


Trafik cezalarında yasal faiz işletilmesi Suresi 30 gündür. Trafik cezasının tarafınıza tebliğ edildiği günden itibaren 30 günü geçirilmesi sonrasında aylık %5 yasal faiz işletilir.


73-A Trafik Cezası İtiraz Süresi


Kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde karayolunda araç sürme cezası olan 73-a cezasının yasal itiraz süresi; ceza’nın tebliğ edildiği günden itibaren 15 gündür. 15 gün içerisinde 73/a trafik cezasına itiraz etmeniz gerekir.


❌Trafik Cezasının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içersinde; trafik cezasına itiraz etmezseniz trafik cezası itiraz hakkınız yanacaktır.


73-A Trafik Cezası İtiraz Mercii


73 a trafik cezası iptal ettirmeniz için bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi varsa trafik mahkemesine; bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunmuyorsa; Sulh Ceza hakimliğine giderek; trafik cezası itiraz başvurusu yapabilirsiniz.


73-A Trafik Cezası İptal Başvurusu Evrakları


73 a trafik cezası iptal başvurusu yapmanız için gerekli olan evraklar şunlardır:

1. Kimlik fotokopisi
2. Ehliyet fotokopisi
3. Araç ruhsat fotokopisi
4. 73- a trafik cezası makbuzu
5. 73 / a trafik cezası İtiraz dilekçesi

Yukarıda saymış olduğumuz 5 adet evrağı hazırladıktan sonra; yukarıdaki mahkemelerinde hangisi bulunuyorsa o mahkemeye giderek; trafik cezası iptal başvurusu yapabilirsiniz.

Trafik cezası iptal davası açarken sizden herhangi bir mahkeme masrafı avukatlık ücreti talep edilmez mahkeme sonuçlandıktan sonra eğer ki trafik cezası iptal davasının kaybetmeniz halinde Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık ücretlerini ve mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalırsınız.Mahkemeyi kazanmanız halinde ise; tarafınıza yazılan 73/a trafik cezası iptal olurken; herhangi bir avukatlık ücreti ya da mahkeme masrafı da ödemezsiniz.

Eğer ki trafik cezasını ödemişsiniz bu ödediğiniz miktar banka hesabınıza iade edilecektir.


? Trafik cezası itiraz davası açacaksınız mutlaka Trafik cezasını ödeyiniz. Daha doğrusu erken ödeyiniz. Çünkü; 1/4 oranında (%25) ceza indirme gidecektir ve daha az ceza ödeme avantajınız olacaktır.


Açmış olduğunuz trafik cezası iptal davasını kaybederseniz; en azından erken ödeme süresini geçirmemiş; erken ödeme indiriminden faydalanmış olacaksınızdır.


✔ Trafik cezasını ödemiş olmanız; bu cezayı hak ettiğiniz ya da kabullendiğiniz anlamına gelmez. Trafik cezası iptal davası açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 73/C Trafik Cezası İptal

Bir cevap yazın: