64/1-B5 Trafik Cezası Nedir?

64/1-B5 Trafik Cezası

TRAFİK CEZALARI

64/1-B5: 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğindeki maddelere göre; araca aykırı Işık takmak ve araçta aykırı Işık kullanma cezasıdır.


64/1-B5 Trafik Cezası Detayları


Aracınıza farklı ışık satmanız ve araçları ışığı kullanmanız durumunda görevli trafik ekipleri sizi durdurduğu zaman64/1-B5 maddesinden işlem yapılacaktır.

64/1-B5 Trafik Cezası Nedir?
64/1-B5 Trafik Cezası Nedir?


64/1B-5 Trafik Cezası 2019 Miktarı


64/1 B5 maddesi 2019 yılı trafik cezası miktarı 108 Türk lirasıdır. 108 Türk lirasının bu cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde bankalara bankaların internet ve mobil şubelerine vergi daireleri vergi dairesinin interaktif ödeme sayfası üzerinden ve e-devlet sistemi üzerinden ödemeniz durumunda ceza 1/4 oranında indirime giderek 81 Türk lirasına düşecektir.

Araca farklı Işık takmak ve kullanma cezası olan 64/1 B5 maddesi cezasını erken ödemek sizin avantajınıza olacaktır.


Erken ödeme indiriminde dikkat edilmesi gereken süre ceza Tebliğ tarihi süresidir Ceza’nın tebliğ edildiği tarihi baz alarak o tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir Bu 15 güne hafta sonları resmi tatiller bayramlar dahildir 15 gündür 15 işgünü değildir bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

Limon Sarısı Far Yasak mı
64/1-B5: 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğindeki maddelere göre; araca aykırı Işık takmak ve araçta aykırı Işık kullanma cezasıdır.


64/1-B5 Trafik cezasının ceza puanı


Araca farklı Işık takma cezasının ceza miktarından daha çok ceza puanı daha önemlidir. Bu ceza maddesinin 2019 yılındaki ceza puanı 20 puandır.


Aday olmayan sürücüler ise 1 sene içerisinde 100 ceza punanına ulaşmaları halinde ehliyetlerine 2 aylığına geçici olarak elkonulur; ehliyetleri geçici olarak iptal edilir.

64/1-B5 Trafik Cezası Detayları


64/1-B5 Trafik Cezası Araç Bağlama


Araca farklı Işık trafikte kullanma cezası olan 641B-5 cezasında aracınız trafikten men edilmez; aracını bağlanmaz. Evraklarınıza elkonulmaz; evraklarınzı bu ceza maddesinden dolayı iptal edilmez.

64/1-B5 Trafik Cezasını Kredi Kartıyla Ödeme İmkanı

Araca farklı ışık takma cezası olan 64/1-B5 cezasını dilerseniz kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Ayrıca; 4 eşit taksitle de bu cezayı ödeyebilirsiniz.

Trafik cezasını taksitle öderken dikkat edilmesi gereken nokta; trafik cezası taksitlerini aksatmadan, gününde ödemeniz gerekir.

64/1-B5: 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğindeki maddelere göre; araca aykırı Işık takmak ve araçta aykırı Işık kullanma cezasıdır.

64/1-B5 Trafik Cezası İptal Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?


Araca farklı Işık takma cezasını; eğer ki bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi varsa trafik mahkemesine; trafik mahkemesi bulunmuyorsa, Sulh Ceza hakimliğine giderek 64/1B-5 trafik cezası iptal başvuru sürecini başlatabilirsiniz.


Trafik Cezası İptal Başvurusu Evrakları


1. Kimlik fotokopisi
2. Ehliyet fotokopisi
3. Araç ruhsat fotokopisi
4. Trafik cezası makbuzunun aslı veya fotokopisi
5. Trafik cezası İtiraz dilekçesi
Yukarıdaki bu 5 adet evrağı hazırladıktan sonra önce bulunduğunuz ilde trafik mahkemesi varsa trafik mahkemesine; trafik mahkemesi yoksa, Sulh Ceza hakimliğine giderek; trafik cezası iptal davası açabilirsiniz.


✔Trafik cezası iptal davası açarken sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Led Far Cezası
64/1-B5: 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğindeki maddelere göre; araca aykırı Işık takmak ve araçta aykırı Işık kullanma cezasıdır.Açmış olduğunuz trafik cezası iptal davasının kazanmanız durumunda ise size yazılan trafik cezası iptal olurken yatırmış olduğunuz trafik cezası miktarı da banka hesabınıza yatar. Herhangi bir mahkeme masrafı ve avukatlık ücreti de ödemezsiniz.

Mavi Far Cezası
Trafik


64/1-B5 Trafik Cezasının Mahalle Muhtarına Sesli Konusu.


Adınıza yazılan trafik cezası; tebliğ ile görevli olan PTT görevlisi ev adresinize gelip sizi ev adresinize bulamaması halinde; bu ceza zarfını Mahalle muhtarlığına ıslak imza karşılığında tebliğ eder.

İlginii Çekebilir: Yıldız Kenter’in Vasiyeti


Mahalle muhtarlığına yapılan tebligat size yapılmış sayılır. Mahalle muhtarlığına yapılan tebligat gününden geçerli olmak üzere; erken ödeme süresi olan 15 günlük süreç ve trafik cezası itiraz süreci olan 15 günlük süreç başlamış olur.

Xenon Far Cezası 2019
64/1-B5 Trafik Cezası Detayları


✔Mahalle muhtarlığınına yapılan tebligat; 7201 sayılı tebligat kanununa göre yasaldır ve Kanunidir.

Bir cevap yazın