61-1d Trafik Cezası Nedir

61-1d Trafik Cezası Nedir

61-1d Trafik Cezası Nedir? 61-1d Trafik Cezası’nı Kim Yazar? 61-1d Trafik Cezası İptal Yöntemi Nedir? vb…

61-1d Trafik Cezası’nın 2019 Detayları

61-1d Trafik Cezası Nedir?

61/d trafik cezası şu anlama gelmektedir: Aracınızı, orda bulunan yangın musluklarına 15’şer metre‘den az kalacak mesafede park etme cezasıdır. Yani yangın musluğu olan bir yerde, yangın musluğuna çok yakın park etme trafik cezasıdır.


61-1d Trafik Cezası 2019 Yılı Ceza Miktarı Ne Kadardır?


61/1d trafik cezasının 201yılı trafik cezası miktarı 108 Türk Lirasıdır.


61/1d Trafik Cezası’nın Erken Ödeme Miktarı Ne Kadardır?

61-1d Trafik Cezası Nedir
61-1d Trafik Cezası Nedir


61/1d trafik cezası’nı, bu cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde öderseniz bu ceza miktarı %25 indirime giderek 81 Türk Lirasına düşer.


61-d Trafik Cezası’nın 2019 Yılı Ceza Puanı Kaç Puandır?


61/1d trafik cezası’nın 2019 yılı ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı ehliyetinizi eklenir.Eğer ki; geriye dönük olarak bir (1) sene içerisinde 100 ceza puanını doldurmanız halinde; ehliyetinize; görevli trafik polisleri ya da görevli Jandarma trafik tarafından 2 (iki) aylığına geçici olarak el konulur.


Yani; ehliyetiniz 2 aylığına geçici olarak iptal edilir. Siz, bu 2 aylık ehliyet iptali süresi boyunca motorlu bir araı karayokunda kullanamazsınız.


Motorlu bir aracı trafikte sürmeniz halinde; ehliyetsiz sürücü muamelesi görürsünüz.

Size, ehliyetsiz araç kullanmaktan 2018 Türk Lirası ceza yazılır.


Ayrıca; aracın sahibi eğer ki siz değilseniz; araç size ait değilse; aracın sahibine de 2018 Türk Lirası ceza yazılır.


Aracın sahibine bu cezanın yazılmasının nedeni ise; ehliyetsiz bir kişiye araç kullandırma suçunu işlediği içindir.61-1d Trafik Cezası’nda aracım trafikten men edilir mi?

61/1d trafik cezası’nda Aracınız trafikten men edilmez. Men edilme söz konusu değildir. Ayrıca; Evraklarınız, ehliyetiniz ve belgeleriniz bu ceza’dan dolayı iptal edilmez.61-1d Trafik Cezası’nı Nereye Ödeyebilirim?

61/1d trafik cezasını bankalara bankaların ATM lerinden, bankaların cep şubelerinden, bankaların internet şubelerinden, tüm PTT şubelerinden, tüm vergi dairelerinden, vergi dairelerinin online ödeme sayfasından ve e-devlet kullanıyorsanız; e-devlet sistemi üzerinden de trafik cezasını erken ödeyebilirsiniz.


61/1d Trafik Cezasında Aracım Otoparka Çekilir mi ?


61/1d Trafik Cezası’nda; Aracınız otoparka çekilebilir.

Aracınızın otoparka çekilip- çekilmeyeceğine; yine; size ceza yazan trafik polisi ya da Jandarma kuvveti belirler.Görevli kolluk kuvveti; uygun görürse aracınızı otoparka çeker. Uygun görmezse; sadece cezanızı yazar.

Aracınızın otoparka çekilmesi halinde; bu size 108 Türk liralık cezanın yanısıra; ortalama olarak 150-200 TL gibi bir çekici parasına ve 20 -25 TL gibi de otopark parası yükü olacaktır.

61/1d Cezasını Nasıl İptal Ettiririm?

61/1d trafik cezası’nın iptalini; bulunduğunuz şehrin Sulh Ceza hakimliğine giderek;Sulh ceza hakimliğine dilekçe ile başvurarak başlatabilirsiniz.

Ceza iptali için gerekli evraklar ise şunlardır:

•Trafik cezasının fotokopisi

•Trafik cezasının tebliğ kağıdının fotokopisi

•Ehliyet ve kimlik fotokopisi

• Trafik cezasına İtiraz dilekçesi

• Aracın ruhsat fotokopisi

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsini

İlginizi Çekebilir: Park Cezası Ne Kadar 2019

Bir cevap yazın: