6 ay ehliyet cezası ne zaman silinir?
TRAFIK

6 ay ehliyet cezası ne zaman silinir?

Alkollü araç kullandığım için 6 ay ehliyet cezası aldım. Ehliyetim 6 aylığına geçici olarak iptal edildi. 6 ay ehliyet cezası ne zaman silinir? Bu cezam ne zaman biter? Mazlum Demir/ Diyarbakır

Ehliyet ceza puanı trafikte araç kullanmakta olan sürücülerin daha dikkatli davranmaları için uygulanan bir ceza sistemidir.

Ehliyet ceza puanı, aday olmayan sürücülerde bir yıl için 100 ceza puanıdır. 100 ceza puanını dolduran aday olmayan bir sürücünün ehliyetine 2 aylığına geçici olarak elkonulur, ehliyeti 2 aylığına geçici olarak iptal edilir.

Aday sürücülerde tamiri ile stajyer sürücü ceza puanı 75 puandır. Stajyer sürücüler 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurursa stajyer sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

Bu nedenle stajyer sürücüler 2 yıl içinde 75 ceza puanını doldurmamaya büyük özen göstermeli ve trafik kurallarına harfiyen uymak zorundadırlar.

6 Ay Ehliyet İptali Hangi Durumlarda Olur?

Ehliyetiniz geçici olarak 6 aylığına iptal edilmişse; trafikte birinci kez (1.kez) ALKOLLÜ araç kullanmaktan trafik cezası yediğiniz anlamına gelmektedir.

6 ay süreci; ehliyet iptali ehliyetinizi yaptırdığınız günden itibaren başlar ve 6 ay sonra sona erer.


Örnek verecek olursak; 1 Ocak 2021 günü ehliyetinizi yasal limitlerin üzerinde alkollü olarak araç kullandığınızdan dolayı kaptırmışsanız; ehliyetinizin geçici iptal süresi 6 ay sonra dolacak ve ehliyetinizi 1 Haziran 2021 saat 24:00’ten sonra (2 Haziran 2021) trafik denetleme şubesine giderek geri alabilirsiniz.

Ehliyetinizi geri alabilmeniz için adınıza yazılmış olan tüm Trafik cezalarının ödenmiş olması gerekmektedir.

Alkolden 6 Ay Ehliyet Iptalinin Sicilden Silinme Zaman Aşımı

Alkolden dolayı ehliyetini 6 ay kaptıran vatandaşlarımızın bu 6 aylık alkolden kaptırma kaydı, ehliyetinizi kaptırdığı tarihten itibaren (5) beş yıl sonra ehliyet sicilinden silinmektedir.Alkol trafik cezaları yazılırken geriye dönük olarak 5 yıl içerisindeki alkol kaydına bakılarak yazılmaktadır. Bu nedenle ilk defa alkolden ceza yemişseniz, alkol cezasının yazıldığı tarihten itibaren beş yıl (5) sonra ehliyet sicilinizden alkol kaydı silinecektir.

6 ay ehliyet cezası ne zaman silinir?
6 ay ehliyet cezası ne zaman silinir?

Bir cevap yazın