47-1A Trafik Cezası

47-1A Trafik CezasıNedir? 47-1A Trafik CezasıKaç TL’dir? 47-1A Trafik Cezası’nın 2019 Yılı Ceza Puanı Kaç Puandır?

Bu ve buna benzer sorularınızı; Medya Fatih olarak cevaplandırmaya çalışacağız.


47-1A Trafik Cezası; görevli trafik polisinin, gerek resmi; gerekse sivil polislerin; uyarı, işaret ve ikazlarına riayet etmeme; yani; uymaya durumudur.


Bu durumu biraz açacak olursak; görevli polisin sizi uyarması farklı şekillerde olabilir.


Örneğin; Siz aracınızın içinde otururken; yanınıza gelen görevli bir polis; Bu görevli trafik polisi veya herhangi bir sivil polis olması farketmez.


Görevli herhangi bir polisin; size; beyefendi, aracınızı buradan kaldırın, devam edin veya aracınızı ileri çekin diye uyarması sonucu; sizde bu uyarılara uymayarak; aracınızı görevli polisin dediği yere çekmeniz durumunda; 47/1A maddesinden size trafik idari yaptırım para cezası tutanağı düzenlenir.

47-1A Trafik Cezası
47-1A Trafik Cezası


Ya da diğer bir örnek verecek olursak; aracınızda trafikte seyrediyorsunuz; ileride polis çevirmesi veya jandarma çevirmesi mevcut.


Ve çevirmede görevli polis veya jandarma memuru; sizi işaret ederek durdurmaya çalışması durumunda; sizde polis ve jandarma görevlisinin; uyarı ve ikazlarına uymayarak; yolinuza devam ederseniz; aracınızın plakasına; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu; Made 47 1A maddesinden trafik idari yaptırım para cezası tutanağı tatbik edilir.


47/1A Trafik Cezası’nın 2019 Ceza Miktarı Ne Kadardır?

47 1A polisin uyarı ikaz işaretleri ne uymamanın 2019 yılı trafik idari para cezası miktarı 235 ( İki Yüz Otuz Beş) Türk lirasıdır.


Bu 235 Türk liralık Trafik cezasına size tebliğ edildiği andan itibaren; yani eğer ki bu ceza sizin yüzünüze karşı yazılmışsa; yani; trafik polisi sizi durdurup; ehliyetinizi alıp; cezayı öyle yazmışsa; cezayı yazdığı tarihten itibaren 15 gün içinde ödemeniz durumunda; bu 235.00 Türk Lirası trafik cezası %25 erken öddme indirimine giderek; 176.25 Türk Lirasına düşer.


Diğer şekilde ise; eğer ki ceza araç plakanıza yazılıp; ikamet adresinize PTT aracılığı ile tebliğ edildiği ise; tebliğ edildiği tarih; yani ceza makbuzunu postacının getirdiği tarihten geçerli olmak üzere; 15 gün içinde ödemeniz durumunda; bu ceza %25 indirime giderek; 176.25 Türk lirasına düşer.


47-1A Trafik Cezası’nın 2019 Ceza Puanı Ne Kadardır?

Görevli polisin uyarı işaret ve ikazlarına uymamanın 2019 yılı ceza puanı 20 puandır.


20 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenir. Eğer ki geriye dönük; 1 sene içerisinde 100 ceza puanını doldurursanız; ehliyetiniz 2 ay süreyle trafik polisi tarafından el konulur.

İlginizi Çekebilir: ÖN CAM FİLMİ CEZASI 2019


Bu 2 ay boyunca; Trafikte araç kullanmamanız gerekir. Araç kullanmanız durumunda; 2018 Türk Lirası, ehliyetsiz sürücü cezası yersiniz.


Bu ceza kapsamında; Aracınız trafikten men edilmez; belgelerinize el konulmaz; belgeleriniz iptal edilmez.

Bir cevap yazın: