47/1 B TRAFİK CEZASI. 2019

47-1 b Trafik Cezası 2019

47-1 b Trafik cezası 2019 nedir? 47-1 b Trafik cezası kaç TL’dir? 47-1 b Trafik cezası çok mudur? 47-1 b Trafik cezası nereye ödenir? vb.

Sorulara Medya Fatih olarak cevap vereceğiz.

47/1 b Trafik cezası; şu anlama gelmektedir aracınızla trafikte seyir halindeyken trafik ışığının kırmızı yandı esnada; kırmızı ışık kurallarına uymayarak; yani; kırmızı ışıkta beklemeyerek; kırmızı ışık ihlali yaptığınız anlamına gelmektedir.

Peki; 47-1 b Trafik cezası Ne Kadar?


Kırmızı ışık ihlalinin 2019 yılı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 47/1b maddesine göre 235.00 Türk Lirasıdır.

47-1 b Trafik cezası
47-1 b Trafik cezası


Peki;Peki; 47-1 b Trafik cezasını Erken Ödersem % Kaç İner?


Kırmızı ışık ihlali cezasına Ceza’nın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anlaşmış olduğu bankalara, banka şubelerine, bankaların mobil ve cep şubelerinden; PTT şubelerine ve vergi dairesine ödemeniz durumunda; bu ceza 1/4 oranında indirime giderek; 176.25 Türk lirasına düşer.

47-1 b Trafik Cezasının Ceza Puanı Nedir?


Kırmızı ışık ihlalinin kanunda öngörülen 2019 yılındaki ceza puanı 20 puandır.


20 ceza puanı en yüksek trafik cezalarından bir tanesidir puan sorunu yaşamamak ve kimsenin hayatını tehlikeye atmamak için kırmızı ışık kurallarına uyalım.

47-1 b Trafik Cezası Kime Yazılır?


Kırmızı ışık cezası araç sürücüsüne yazılır.
Eğerki; görevli polis veya trafik polisi ve yahut Jandarma; araç sürücüsünü durduramazsa; aracın plakasına kırmızı ışık cezasını gönderir.


Yani araç sürücüsünu durduramadığı durumlarda; araç sahibi kimse kırmızı ışık kuralını delme cezasını o yer.


UYARI 1:

Eğer ki 1 yıl içerisinde; 3 defa kırmızı ışıktan yani 47-1 b Trafik Cezasını ehliyetinize işlem yapılarak yerseniz; ehliyetiniz 30 günlüğüne geçici olarak iptal edilir.

Cep Telefonu Cezası
47/1-B


●Eğer ki bir yıl içerisinde ikinci defa 3 kez kırmızı ışık ihlali cezasını ehliyetinize işlem yapılarak yerseniz; ehliyetiniz 45 günlüğüne geçici olarak iptal edilir.● Eğer ki 1 yıl içerisinde 3 ve daha fazla kez kırmızı ışık ihlali 47-1 b Trafik Cezasını ehliyetinize yerseniz; ehliyetiniz 60 günlüğüne geçici olarak iptal edilir.


UYARI 2:

1 yıl içerisinde 2 ve daha fazla kez; ehliyeti; kırmızı ışık kuralından dolayı geri alınanlar; ehliyetini geri alabilmek için psikoteknik raporu alarak; ehliyet almasında mani yoktur raporu aldıktan sonra; adınıza kesilmiş tüm Trafik cezası paralarını da ödedikten sonra ehliyetinizi geri alabilirsiniz.


UYARI 3:

Ehliyetiniz geçici olarak iptal edildiği süreler içerisinde; herhangi bir araçla trafiğe çıkmamanız gerekmektedir.

Trafiğe çıkmanız durumunda ve trafik polisinin kontrollüne girdiğiniz durumlarda Ehliyetsiz araç kullanma muamelesi göreceksiniz.

Yani; ehliyetsiz araç kullanma cezası olan 2018 Türk lirası cezayı ödemek zorunda kalacaksınız.


UYARI 4:

Ehliyetsiz araç kullanma cezası olan 2018.00 Türk lirasını sizin yemenizin yanında; Eğer ki sürmüş olduğunuz araç size ait değilse; yani, bu araç sizin üzerinize kayıtlı gözükmüyorsa; aynı miktarda para cezası da; aracın sahibine yazılır.


Yani; bu durumda hem size, hem de aracın sahibine; 2018.00 + 2018.00 = 4036.00 Türk Lirası; ehliyetsiz araç kullanma ve Ehliyetsiz kişiye araç kullandırma cezası uygulanır.


Kırmızı ışık ihlallerinde; aracınız trafikten men edilmez. Evraklarınız, ceza puanını doldurmadınız sürece; iptal edilmez; evraklarınıza el konulmaz.


47-1 b Trafik Cezası İptali İçin Yapman Gereken?


47-1 b Trafik Cezasından 235 Türk Lirası Ceza yediyseniz; kırmızı ışıkta Ben geçmedim; sarı da geçtim.

Yeşil de geçtim; geçen ben değildim bir arkadaşımla vermiştim.


Artniyet var, kasıt var, trafik polisi veya Fahri trafik müfettişi; aracıma kasıtlı olarak kırmızı 47-1 b Trafik Cezası yazdı gibi sebepleriniz, nedenleriniz varsa; yapmanız gereken şey; Bulunduğunuz ilin Sulh Ceza Hakimliğine giderek; konu hakkında dilekçe vermenizdir?


Vermiş olduğunuz dilekçeye göre; başvurunuz işleme konacak ve size o ceza yazan trafik kuruluşuna evraklar gönderilerek; nedeni sorulacaktır.

Kırmızı ışık 47-1 b Trafik Cezasını; Jandarma, Polis ve Fahri Trafik Müfettişleri tarafından yazılmaktadır.

Vatandaşın ihbarına göre; vatandaşın beyanına göre; hiçbir trafik polisi, hiçbir jandarma, hiçbir Fahri Trafik Müfettişi, o beyana göre; kırmızı ışık 47-1 b Trafik Cezasını size yazmaz. Kırmızı ışık ihlalini; kendi gözüyle görmesi gereklidir.

Çoğu sürücü; bu kırmızı ışık cezasını; bir başka vatandaşın ihbarı sonucu yazıldığını düşünmektedir.

Öyle bir konu yoktur; bir başka vatandaşın ihbarıyla sizin hakkınızda kırmızı ışık cezası veya başka bir ceza yazılmaz.

73/C Trafik Cezası

Trafik polisinin veya Fahri trafik müfettişinin sizin kırmızı ışık ihlali yaptığınızı kendi gözüyle görmesi gereklidir.

İlginizi Çekebilir:ENGELLİ ARAÇLARA AYRILAN YERLERE PARK ETMENİN 2019 YILI CEZASI?

Bir cevap yazın: