47/1-A Nedir? 47/1-ATrafik Cezası 2020 Güncel Bilgiler


47/1-A

47/1-A Nedir?


47/1-A: Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymama kabahatidir. Yani Polisin veya Jandarma’nın uyarı, ikaz ve işaretlerine uymama cezasıdır.

47/1-A
47/1-A


Kısacası; Hadi ordan! Ben senin dediğini yapmam cezasıdır.Polisin Dur Ihtarına Uymama Trafik Cezası 2020 Yılı Trafik Ceza Miktarı Nedir?


Görevli Trafik polisinin; görevli genel hizmet polisinin ya da herhangi bir polisin; jandarmanın uyarı; ikaz ve işaretlerine uyumamanın 2020 yılındaki trafik cezası miktarı 288.00 Türk Lirasıdır.

288.00 Türk Lirası 47/1-A trafik cezasını %25 (4/1) indirimli ödemeniz için; 47-1-A trafik cezasının; size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde öderseniz; 288.00 Türk Lirası olan bu ceza 216.00 Türk Lirasına düşecektir.


Dur İhtarına Uymama Trafik Cezasının 2020 Yılı Ceza Puanı Nedir?


Görevli zabıtanın ve görevli trafik zabıtasının uyarı ikaz ve işaretlerine yada dur ihtarına uymamanın 2020 yılındaki ceza puanını karşılığı 20 puandır.

20 ceza puanı sürücü ceza puanı hanesine eklenecektir.

Aday Sürücüler 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmaları halinde ehliyetleri yanar. Aday sürücünün ehliyeti daimi iptal olur.

Aday olmayan araç sürücüleri ise; 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldururlarsa ehliyetleri 2 aylığına geçici olarak iptal edilir.


47-1a trafik cezasında ehliyete elkoyma, araç bağlama söz konusu değildir.


Ödeme Konusu


47/1-A Trafik Cezasını Ödemek için; Bankalara, Bankaların mobil ve internet şubelerinden, PTT şubelerinden, Vergi Dairesinden, Vergi Dairesinin Online Ödeme Sayfası Üzerinden ve E-Devlet Sistemi Üzerinden tüm trafik cezalarını ödeyebilirsiniz.

Trafik cezalarını dilerseniz 4 taksit halinde yine isterseniz kredi kartınızla ödeyebilirsiniz


47-1A İtiraz


Trafik cezalarına yasal itiraz süresi; Ceza’nın size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gündür.

Görevli zabıtanın uyarı ikaz ve işaretleri ne uyumama cezasına itiraz etmek istiyorsanız; bulunduğunuz ildeki Sulh ceza hakimliğine giderek müracaat etmeniz gerekir.

Sulh Ceza hakimliğine trafik cezası itiraz davası açmanız için sizlerden şu belgeler istenecektir.

• Kimlik Fotokobisi
• Ehliyet Fotokobisi
• Araç Ruhsat Fotokobisi
• Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi
• Trafik Cezası Makbuzu
Bu 5 adet evrak hazırladıktan sonra; Sulhceza hakimliğine giderek trafik cezası itiraz davası açmanız yeterlidir.

Yrafik cezası itiraz davası açma esnasında sizlerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Trafik cezası itiraz davasına kazanmanız halinde; ödemiş olduğunuz trafik cezası para miktarı hesabınıza geri iade edilecek; size yazılan trafik cezası iptal edilecek; herhangi bir avukatlık ücreti ve mahkeme masrafı da size yansıtılmayacaktır.


Trafik cezası itiraz davasını kaybetmeniz durumunda ise; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık ücretlerini ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın