40.11 Kodu

40.11 Kodu Nedir? Ehliyet Kodları – Sürücü Belgesi Kısıt Kodu

EHLİYET

40.11 Kodu Ne Anlama Gelir ?

40.11 Kodu ne anlama geliyor? Ehliyetimi geçen ay değiştirdim. Yeni ehliyet aldım. Ehliyetimin arka sol kısmında ve ehliyetimin en alt köşesinde 40.11 yazıyor 40.11 kodu ne anlama geliyor? 40.11 nedir ; çok merak ediyorum. Teşekkürler… Ali Manisalı / Aydın


Yeni sürücü belgelerinin sol arka kısmında yer alan kodlar kısıtlama kodlarıdır. Herhangi bir fiziksel engeli, herhangi bir Kronik hastalığı veya ağır hastalığı olan yada o aracı kullanmaya elverişli olmayan şartları taşıyan araç sürücülerine; kısıtlama kodları verilir.

Kod Örneği


Bu kodların ne anlama geldiğini daha önceki yazımızda yayınlamıştık. Sormuş olduğunuz soruya gelince; 40.11 kodunun anlamı aşağıdaki şekildedir.

40.11 Kod: Direksiyon simidinde yardımcı cihaz (topuz, direksiyon çatalı vb.) SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİĞİN 4’ÜNCÜ MADDESİNİN SEKİZİNCİ FIKRASI KAPSAMINDA OLUŞTURULAN KOMİSYON TARAFINDAN KULLANILACAK KODLAR anlamına gelir.

Engelli kişilerin daha kolay araç kullanması için direksiyon simidine; direksiyon topuzu, direksiyon çatalı gibi yardımcı aletlerin takılması zorunluluğu anlamı taşır.

40.11 Kodu
40.11 Kodu

Bir cevap yazın