4 Defa Xenon Far Cezası Ehliyeti Daimi İptal Eder!
TRAFİK CEZALARI

4 Defa Xenon Far Cezası Ehliyeti Daimi İptal Eder!

Xenon far kullanan bir araç sürücüsüyüm. Bir arkadaşım bana şöyle demişti:” 4 defa Xenon far cezası yersen; ehliyetin daimi iptal oluyormuş! ” bu konu doğru mu Xenon far cezası ehliyeti daimi iptal eder mi yanıtlarsanız çok memnun olurum. Mustafa Köse / Osmaniye.. Teşekkürler

Araçlarda; Xenon far eğerki orjinal değilse ( standart dışı far) kullanmak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B-5 ve madde 63 e göre yasaktır.

Aracınızdaki Xenon far orijinal bir far ise; yani standartlara uygun, yönetmeliğin izin verdiği şekilde, karşıdan gelen araç sürücüsünün gözünü almayacak şekilde ve farklı bir renk (  Örneğin; pembe, kırmızı, mavi, sarı vb.)  renklerde olmayacak şekilde; araçlarda xenon far kullanımı orijinal olmakla birlikte ve diğer sürücüleri rahatsız etmeyecek derecede ışık verecek şekilde olmak kaydıyla; kullanımı serbesttir.

Xenon Far Cezası Ne Kadardır?

Standartlara uygun olmayan Xenon far kullanımı yasaktır. Standartlara uygun olmayan Xenon far kullanan araç sürücüsüne 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64 /1B’5’ten işlem yapılmakla birlikte; bazı trafik görevleri; daha ağır bir ceza maddesi olan, madde 63’ten de trafik cezasını uygulayabilirler.

Peki; madde 63’ün ve madde 64/1B-5’in 2021 yılındaki trafik ceza miktarları ve trafik ceza puanları nelerdir ? Hemen gelin; birlikte bakalım.

KTK MADDE 64/1B-5 XENON FAR CEZASI

Madde 64/1B-5: Yönetmelikte belirlenen esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmaktır.

Karayolları Trafik Kanunu madde 64 1-b 5 in 2021 yılındaki trafik ceza miktarı 144 Türk lirasıdır.

144 Türk Lirası Xenon far cezasını cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; 144 Türk lirası olan Xenon far cezası yüzde yirmi beş (%25) indirime gidecektir ve 108 Türk lirasına düşecektir. Erken ödemede ki kârınız 36 Türk Lirası olacaktır.

Karayolları Trafik Kanunu madde 64 1B- 5’in 2021 yılındaki trafik ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı; 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda ki en yüksek ceza puanıdır.

KTK MADDE 63 XENON FAR CEZASI

Ve yine görevli trafik zabıtası; standart dışı Xenon far kullandığınız için size daha yüksek bir ceza miktarına sahip olan madde 63’ten işlem yapabilir.

Madde 63: Araçlarda nicelik ve nitelikleri yönetmelikte belirtilen şartlara uygun ışık donanımı bulundurmamaktır.

Karayolları Trafik Kanunu madde 63 ün 2021 yılındaki trafik ceza miktarı 652 Türk lirasıdır. 652 Türk Lirası standart dışı Xenon far kullanımı cezasını;  bu trafik cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; 652 Türk Lirası Xenon far cezası yüzde yirmi beş (%25) indirime girecek ve 489 Türk lirasına düşecektir.

Trafik cezasını erken ödeme indirimindeki avantajınız 163 Türk Lirası olacaktır.

Karayolları Trafik Kanunu madde 63’ün; 2021 yılındaki trafik ceza puanı karşılığı 10 puandır. 10 ceza puanı araç sürücüsünün ehliyetine yazılırsa araç sürücüsünün ehliyetine işlenir.

XENON FAR CEZASI EHLİYETİ PATLATIR MI ?

Xenon far cezası sürücülerin ehliyetini Daimi veya geçici iptal eder mi ? Bu sorunun cevabı Tabii ki de sürücülerin ehliyetini daimi veya geçici iptal eder.

Fakat; sürücülerin ehliyetinin daimi veya geçici iptal olmasının şartları vardır. Bu şartlar ise aşağıdaki şekildedir.

Bildiğiniz üzere; araç sürücülerine ceza puanı limiti tanımlanmıştır. Stajyer sürücülerde ceza puanı limiti; 2 yıl içerisinde 75 ceza puanıdır. Stajyer sürücüler; 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmamak zorundadırlar.

Stajyer bir sürücünün hiç ceza puanı olmadığını düşünelim. Stajyer Sürücü; 2 yıl içerisinde en az 4 defa Xenon far cezası olan 64/1B-5’ten ehliyetine işlem görürse; stajyer sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal olur.

1 tane 64/1B-5 cezası 20 ceza puanına sahip olduğu için; 4×20= 80 ceza puanı eder. Stajyer sürücülerin 75 ceza puanı limiti olduğundan; stajyer sürücünün ehliyeti yanar.

Stajyer olmayan bir sürücünün yine 0 ceza puanı olduğunu düşünelim. Stajyer olmayan sürücüler 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına tabidir. 

Stajyer olmayan bir sürücü 1 yıl içerisinde en az 5 defa 64/1B-5’ten; ehliyetine işlem görürse; stajyer olmayan sürücünün ehliyetine 2 aylığına geçici olarak el konulur. Ehliyeti 2 aylığına geçici olarak iptal edilir.

1 tane 64/1B-5 = 20 Puan

5×20 = 100 Ceza Puanı eder.

Aday olmayan sürücülerde yıllık ceza puanı limiti 100 puandır. 1 yıl içerisinde; 5 tane 64/1B-5 cezası sürücünün ehliyetine yazıldığında; aday olmayan sürücünün ceza puanı 100 puana ulaşacağından; sürünün ehliyetine 2 aylığına geçici olarak el konulur.

Not: Araç tescil plakasına ( arkanızdan- durdurulmadan)  yazılan trafik cezalarında ceza puanı uygulanmaz. Sadece; sürücünün ehliyetine yazılan trafik cezalarında ceza puanı işler.

Arkadaşınızın bahsetmiş olduğu konu; yukarıdaki şekildedir ve doğrudur.

4 Defa Xenon Far Cezası Ehliyeti Daimi İptal Eder!
4 Defa Xenon Far Cezası Ehliyeti Daimi İptal Eder!

Bir cevap yazın