39/3 Geçerlilik Süresi Dolan Ehliyet
TRAFİK CEZALARI

39/3 Geçerlilik Süresi Dolan Ehliyet Cezası

39/3 Geçerlilik Süresi Dolan Ehliyet Cezası 2021

Ehliyetimin geçerlilik süresi dün itibarıyla doldu. Ben bu ehliyetle trafikte araç kullansam 39/3 geçerlilik süresi dolan ehliyet cezası ne kadardır ? Muhsin Köse / Hatay

KTK 39/3 NEDİR ?

Karayolları Trafik Kanununu madde 39-3:  Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmanın trafik ceza maddesidir.

Ehliyetinizin geçerlilik süresi dolmuş ve ehliyetiniz geçersiz bir ehliyet durumuna düşmüşse; 2021 yılı için KTK Madde 39/3’den 543.00 TL trafik cezası uygulanır.

543.00 Türk lirası; sürücü belgesi geçerlilik süresi dolma trafik cezasını; bu trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz hâlinde; 543.00 Türk lirası olan ceza miktarı; %25 indirime gider ve 407.25 Türk Lirasına düşer.

543.00 Türk Lirası; 39/3 trafik cezasındaki erken ödeme avantajınız ise; 135.75 Türk lirası olacaktır.

39/3 Ceza Puanı

39/3 trafik cezasının ceza puanı 0 (sıfır )’dır. 39/3 trafik cezasının ceza puanı bulunmamaktadır.

Sürücü Trafikten Men Edilir mi?

Ehliyet süresi dolan sürücüye; 543 TL trafik cezası yazılırken; ehliyet süresi dolan araç sürücüsü araç kullanmaktan men edilir. Yani; sürücünün araç kullanmasına müsade edilmez.

Ayrıca; geçerlilik süresi dolan ehliyete; görevli trafik zabıtası el koyar ve ehliyeti; sürücüden alır.

Ehliyetlerin Yenilenme Süreleri Nedir?

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yılda bir yenilenirken; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yılda bir  yenilenmektedir.

Ehliyetlerin geçerlilik süreleri yukarıdaki şekildedir.

Süresi Dolan Ehliyet Nasıl Yenilenir ?

Ehliyetinizin süresi dolmuşsa; aşağıdaki işlemleri yerine getirerek; ehliyetinizi yenileye bilirsiniz.

Sürücü belgelerinin geçerlilik süresi ve yenilenmesi

Madde 87- (Başlığı ile birlikte değişik:RG-17/4/2015-29329) (11)

Belge sahibinin herhangi bir trafik tescil kuruluşuna veya dış temsilciliklerimize müracaat etmesi suretiyle yapılır. Müracaat sırasında;

a) Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları,

b) Bu Yönetmeliğin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen hükümlülükle ilgili şartları taşımaları,

c) Herhangi bir nedenle sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış ise iade edilme şartlarının gerçekleşmiş olması gereklidir. Bu şekilde yenilenen sürücü belgeleri için harç alınmaz.

Yenileme müracaatı sırasında eski sürücü belgesi geri alınır.

Müracaatı tamamlananlara sürücü belgeleri teslim edilinceye kadar araç kullanabilmeleri için 15 gün süreyle geçerli olmak üzere “Sürücü Belgesi Yerine Geçen Geçici Belge” (Ek-50) verilebilir. Sürücü belgesinin ilgilisine teslim edilmesi ile birlikte geçici belge hükümsüz sayılır.

Tags:

süresi dolan ehliyet,
geçerlilik süresi dolan ehliyet,
süresi biten ehliyet,

Bir cevap yazın