39/2 Trafik Cezası

39/2 Trafik Cezası

39/2 Trafik Cezası Ne Cezasıdır? 39/2 Trafik Cezası 2019 Yılı Ceza Miktarı Ne Kadardır? 39/2 Trafik Cezası İndirimi Var mı?

39/2 Trafik Cezası Detayları

Evime; 39/2 Trafik Cezası geldi bu ceza neyin nesidir, ne cezasıdır diyorsanız Medya Fatih farkıyla bu sorularınızın yanıtı sitemizde.

Bu Ceza yetersiz ehliyet cezasıdır. Yani; bir otomobili sürüyorsunuz, fakat ehliyetinizin sınıfı; en az B sınıfı değil; A1 veya A2 sınıfı ehliyet. Bu durumda yetersiz ehliyetten ceza yiyorsunuz.


Ya da; bir otobüsü sürüyorsunuz; fakat; sizin ehliyetiniz B sınıfı; otobüsü sürmeye yetmiyor ve yetersiz kalıyor. Bu durumda yetersiz ehliyet cezasını yemiş oluyorsunuz.

Tam tersi bir durumda ise; en büyük ehliyet sınıfına sahipsiz.


Örneğin C sınıfı bir ehliyetiniz var. Kamyon vb. her şeyi süre biliyorsunuz.


Fakat A2 sınıfı bir ehliyetin sürdüğü motosikleti süremiyorsunuz; motosikleti sürmeniz halinde ise; yetersiz ehliyetten yine ceza yersiniz.

39/2 Trafik Cezası
39/2 Trafik CezasıYetersiz ehliyet için 2019 yılı ceza miktarı ne kadardır?


Yetersiz ehliyet trafiğe çıkmanız durumunda; gerek trafik polisleri; gerekse jandarma kuvvetleri tarafından aracınız çevrilerek işlem yapılması durumunda; 2019 yılı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 39/2’den 1002 ( Bin iki) Türk Lirası ceza yazılır.


39/2 Trafik Cezası’nın Indirimli Fiyatı Nedir?

39/2 Trafik Cezası’nı; Ceza’nın size tebliğ edildiği günden itibaren Onbeş gün içinde öderseniz bu ceza miktarı 1/4 oranında indirim ve giderek; yani %25 indirime giderek; 751.5 Türk lirasına düşer.

39/2 Trafik Cezası’nı nereye ödeyebilirim?

39/2 Trafik Cezası’nı, bankalardan, bankaların ATM ve BTM lerinden, bankaların mobil ve web internet şubelerinden, vergi dairelerinden, vergi dairesinin online ödeme sayfasından, E- Devlet‘ten ve PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz.39/2 Trafik Cezası’nın 201Yılı Ceza Puanı Nedir?


Yetersiz ehliyet trafiğe çıkmanın ceza puanı 2019 yılı için 20 puandır.
20 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenir.

Eğerki; 1 sene içerisinde 100 ceza puanını doldurmanız durumunda; ehliyetinize 2 aylığına geçici olarak el konur.

Bu 2 aylık süreç boyunca ehliyetsiz sürücü muamelesi görürsünüz.

2 ay boyunca herhangi bir aracı sürmemiz gerekir; sürmeniz halinde 2018 Türk Lirası ceza ile karşı karşıya kalırsınız.


Eğer ki; araç sahibi siz değilseniz; ayriyeten 2018 Türk Lirası da Araç sahibine ceza yazılır. Toplamda 4036 Türk Lirası ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz..

Yetersiz ehliyet ile araç kullanmam halinde aracın trafikten men edilir mi?


Hayır; aracınız trafikten men edilmez. Siz, yetersiz ehliyet yüzünden o aracı sürmekten men edilirsiniz.
Sizin; onay verdiğiniz, o aracı sürmeye yeterli derecede ehliyeti olan bir kişiyi çağırmanız istenir. Araç, o çağırdınız kişiye teslim edilerek; yolunuza devam edebilirsiniz.

Yetersiz ehliyetle araç kullanma cezasında; sürücü ceza yerken; 2. bir ceza da araç sahibine yazılır mı?

Bu sorunun yanıtı; hem Evet, hem de hayırdır. Çünkü; eğer ki aracın sahibi ile sürücü aynı kişi ise; tek ceza uygulanır.


Yani; 1002 Türk Lirası ceza araç sürücüsüne yazılır. Araç sahibi de o olduğu için; tek ceza uygulanır. Fakat ikinci bir durum ise şu şekildedir:

Aracı süren kişi araç sahibi değilse; aracın sahibi bir başka kişi ise; yani; araç bir başka kişinin üzerine kayıtlı ise; bu durumda hem aracı süren kişiye yetersiz ehliyetten dolayı 1002 Türk Lirası ceza yazılır.

Hem de aracı sürdüren o kişiye, aracını sürdürme izni veren; yani; araç sahibinede araç sürdürmekten dolayı 1002 Türk Lirası ceza yazılır.

Toplamda 2004 Türk lirasına bu ceza gelmiş olur.
Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz

İlginizi Çekebilir : Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası 2019

Bir cevap yazın