3 Defa Alkolden Ehliyet Verme Konusu
Spread the love

3 Defa Alkolden Ehliyet Verme – Merhabalar.Ben ehliyetimi 3 defa alkolden kaptırdım.Yani; sırasıyla 6 ay,2 yıl ve en son 5 yıl ehliyetime el konuldu.Cezam 20/01/2022de bitecek.Ehliyetimi geri almak için neler yapmalıyım? Bazıları; tekrar sınava gireceksin diyor, bazıları amateme gideceksin diyor..Tam net bir bilgi yok..Stajyer sürücü değilim.Ehliyetimi 04/03/2010 tarihinde almıştım.Ayrıca e-devletten baktığımda ehliyet iptal türü:ceza iptal diyor bitiş tarihi olarak 20/01/2022 yazıyor..Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim..Şimdiden teşekkürler Ö.İ

3.Kez Alkolden Ehliyete El Koyma Konusu Detaylı Anlatım.

Alkolden ehliyet kaptırmak için; yasal alkol alma limitlerinin üzerinde bir alkol ile; trafikte araç kullanmanız gerekir. Yasal alkol limitleri ise; 2 kısma ayrılmıştır.

1- Otomobil Sınıfı Araçlar: 50 Promil
2- Otomobil Sınıfı Araçlar Harici: 20 Promil

Otomobiller için yasal alkol alma limiti; 50 promildir. En az 51 Promil alkolde ehliyete el konulur.

Otomobil haricindeki araçlar( Kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, tır, motosiklet, vb ) için ise; yasal olarak alkol alma limiti ise; 20 promildir.

Ehliyete elkoyma süreleri ve trafik ceza miktarları; geriye dönük olarak son 5 yıl içerisinde; Alkolden ehliyet kaptırıp kaptırmadığınıza göre değişir.

2021 yılı için geçerli olan ehliyet iptal süreleri ve alkol trafik ceza miktarları.

1.kez alkolde: 6 ay geçici ehliyet iptali 1339 Türk lirası alkol cezası uygulanır.

2.kez 2 yıl geçici iptal 1679 Türk lirası alkol trafik cezası uygulanır.

3 ve 3ten fazla kez: 5 yıl geçici iptal ve 2698 Türk lirası alkol trafik cezası uygulanır.

ADAY( STAJYER) SÜRÜCÜ ALKOL

Stajyer sürücülerin yasal alkol alma limiti tüm araç sınıfları için 20 promildir. Stajyer sürücünün kullanmış olduğu araç otomobil bile olsa; 20 promil alkole tabidir. En az 21 promil alkollü çıkan stajyer sürücünün; yani aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

3 VE 3’DEN FAZLA KEZ ALKOLDEN EHLİYET VERME

3 ve 3’den fazla kez alkolden ehliyet kaptıranların; ehliyetlerini geri alabilmesi için aşağıdaki şartların yerine gelmiş ve getirilmiş olması gerekir.

1-5 yıllık geçici ehliyet iptal suresinin dolmuş olması.

2-ehliyeti geçici iptal edilen kişinin adına yazılmış olan tüm trafik cezalarının ödenmiş olması ödenmemiş Bir trafik ceza borcunun bulunmaması.

3-psikoteknik muayeneden geçme ve psikoteknik raporunun alınması.

Ehliyetini 3 ve 3’ten fazla 5 yıl süreyle kaptıran kişilerin ehliyetlerini geri alabilmeleri için sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmalarına gerek yoktur. Daha önce; yani ikinci kez ehliyet kaptırdığınızda ehliyetinizi geri almanın şartı olan SÜDGE’yi yerine getirmiş olduğunuzdan; Südge’den geçmiş ve bu şartı yerine getirmiş sayıldığınız için 3 ve 3’ten fazla kez alkolden ehliyet kaptırma da sürücü davranışları eğitimini katılmanız da gerek yoktur.

100 Promil üzeri alkol de mahkemeye çıkılır mı?

100 promilin üzerinde; en az 101promil alkol ile trafikte araç kullanan herhangi bir araç sürücüsü; Türk ceza kanunu madde 179’dan yargılanır ve mahkemeye çıkar. TCK 179 ise! trafik güvenliğini tehlikeye düşürme, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçudur. Bu suç ile hakim karşısına çıkar ve yargılanırsınız.

3 Defa Alkolden Ehliyet Verme Konusu
3 Defa Alkolden Ehliyet Verme Konusu

Bir cevap yazın