23/5-b Cezası

23/5-b Cezası

23/5-b Cezası Tüm Detaylar

23/5-b Cezası; araçlara sahte plaka takarak trafikte bu sahte plakalı aracı kullanma cezasıdır. 23/5-b Cezası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ceza maddesidir. Kuralları çiğneyen sürücülere; bu ceza maddesinden trafik cezası yazılır.


23/5-b trafik cezası; 2918 sayılı KTK’nın araçlarda bulundurulması gereken belgelerin ve plakaların araç üzerinde bulundurulması zorunlu başlıklı kanununa ve yönetmeliğine istinaden; 23 maddeden bu cezalar yazılmaktadır.


23/5-b Trafik Cezası Kaç TL’dir?


23/5-b Cezası, araca sahte plaka takmak ve bu plakayı kullanmanın 2019 yılındaki ceza miktarı 5000 Türk lirasıdır.

5000 Türk Lirası trafik cezasını duyunca hemen ilk akla gelen bu cezanın erken ödeme indirimi var mıdır ?
23/5-b Cezasının erken ödeme indirimi mevcuttur.

23/5-b Cezası
23/5-b Cezası


23/5-b Cezasının Erken Ödeme İndirimi Ne Kadardır?


23/5-b Trafik Cezası olan araca sahte plaka takmak ve kullanmanın 2019 yılındaki erken ödeme indirimi 1/4 dir. 23/5-B Trafik Cezasını 15 gün içerisinde öderseniz, 3750 Türk Lirasına düşer.

% 25 indirim (1/4), 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinin para cezalarının ödenmesi başlıklı kısımda geçmektedir. Bu kısma göre trafik cezaları tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenirse, kişiler indirimden faydalanabilir.


Sahte Plaka Takmak ve Kullanmanın Ceza Puanı Var mı?


23/5-b Cezası; Jandarma trafik görevleri ve emniyet teşkilatı trafik görevlileri tarafından yazılır. Sahte plaka takmak ve sahte plaka kullanmak cezası kişinin ehliyetine uygulanan bir ceza olduğundan; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinde bu cezanın ceza puanı karşılığı vardır.
23/5-b Cezasının 2019’daki Ceza puanı miktarı 20 ceza puanıdır.


Ceza puanı ne işe yaramaktadır? Kaç ceza puanı doldurursak ehliyetimize elkonur gibi soruları merak ettiğinizi duyar gibiyim.


Geriye dönük olarak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmanız halinde; ehliyetinize trafik görevleri ya da Jandarma trafik bölgesinde olay meydana gelmişse; Jandarma trafik görevleri 2 aylığına geçici olarak ehliyetinize el koyar.


Sürücü Belgesi Ceza Puanını Nasıl Sorgulayabilirsiniz ?


Aracınıza sahte plaka takarak trafiğe çıkma cezası olan; 23/5-b Cezasının ceza puanı 20 puanda eklenince; aceba ehliyetimde kaç ceza puanı var diyerek merak ediyorsanız, bulunduğunuz ildeki; en yakın;
1-Jandarma Tim Karakoluna

2- Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne

3- Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine

4- Bölge Trafik Bölge Müdürlüğüne

5- En yakındaki Trafik Polisine, aracınızın yanınızda olması şartıyla ehliyet ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

Ben buralara gidemem kardeşim diyorsanız; Türkiye Cumhuriyeti Devltininin bizlere kolaylık olsun diye hizmete sunduğu E- DEVLET üzerinden” Sürücü Belgesi ve Şahıslara yazılan cezalar” başlıklı menüye gerekli bilgileri girerek de ehliyetinizde kaç ceza puanı olduğunu sorgulayabilirsiniz.


Trafik Cezalarını Nasıl Sorgularım?


Trafiğe çıkan her sürücü, trafik de hata yapayım, gidip birine bodoslama dalayım diyerek trafiğe çıkmaz. Trafik kazaları, adı da üstünde kaza; istenmeyerek ve dikkatsizlikten meydana gelir.

Öncelikle, 23/5-b Cezası ve diğer trafik cezalarını yine TC. deletinin E-DEVLET sistemi üzerinden; şu isimli menüye tıklayarak “Gerçek kişi ceza sorgula, Tüzel kişi ceza sorgula” kısmından gerekli bilgileri girerek öğrenebilirsiniz.


E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPABİLECEĞİNİZ TRAFİK İŞLENLERİ ŞUNLARDIR:

☆Araç Otopark Sorgusu

☆Sürücü Belgesi Sorgulama

☆Şahıslara Yazılan Trafik Cezası

☆ Barkodtan Trafik Cezası Sorgulama

☆Barkodlu Belgeden Trafik Kazası Sorgulama

☆Sürücü Belgesi Barkodlu Belge Sorgulama

☆Sürücü Belgesi Barkodlu Belge Doğrulama

☆Tüzel Kişiker İçin Plakaya Yazılan Trafik Cezalarını Sorgulama

☆Gerçek Kişiler İçin Tescil Sorgulama


Bu yönteme alternetif olarak;23/5-b Cezası ve diğer trafik cezalarını; Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan”Araç Otopark ve Trafik Cezası Sorgulama” sistemidir.


Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan ” Araç Otopark ve Trafik Cezası Sorgulama” sistemimden şu işlemleri yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz:
1-Plakaya Yazılan Trafik Cezası Sorgulama

2- Aracınızın Hangi Otopark’a çekildigi bilgisine

3- Tüzel Kişilere Uygulanan Trafik Cezalarını Sorgulama

4- Ehliyete yazılan trafik cezası sorgulama


23/5-b Cezasında Ehliyeti Kaptırır mıyım ?


Ehliyete Elkoyma; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda Düzenlenmiştir.
Sürücü Belgelerine el koyma işlemi usul ve esasları 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 23’de “Plakakarın ve Belgelerin araçlar üzerinde bulundurulması zorunluluğu ” ibaresine istinaden yapılır.

KTK’ya göre 23/5-b Trafik Cezasında ehliyete elkoyma gibi olumsuz bir durum yoktur.
23/5-b Cezasında sadece ehliyet ceza puanınıza 20 ceza puanı dahil edilir.


Ehliyetim Mahkeme Tarafından İptal Edilir mi?


2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununu; Madde 23/5-b Cezasında (Araca Sahte plaka takma ve Kullanma’da) böyle bir hüküm yoktur. Yani 23/5-b Trafik Cezasında Mahkeme ehliyetinizi iptal edemez.


Aracım Bağlanarak; Trafikten Men edilir mi ?


Araca sahte plaka takmak ve sahte plakalı araç kullanmanız durumunda; aracınız 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 23/5-B maddesinden bağlanarak; 23/5-b Cezası sahte plaka takan kişilere uygulanır.
23/5-b Cezasında Araç TRAFİKTEN MEN EDİLİR.


23/5-b Cezasında Araç Sürücüsü Trafikten Alıkonur mu?


Araca sahte plaka takmak ve sahte plakalı araç kullanmanız durumunda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 23’de geçen hususlara göre; araç sürücüsü trafikten men edilmez.


Trafik Cezalarında Ceza Tebliğ Usulü Nasıldır?


Gerek 23/5-b Cezasında gerekse diğer trafik cezalarında; trafik cezasının sahışlara ve tüzel kişilere nasıl tebliğ edileceği KTK ( Karayolları Trafik Kanunu ) Madde 116’da ” Araç Tescil Plakasına Ceza Tutanağı Düzenleme” isimli başlıkla düzenlenmiştir.

Görevli trafik polisleri ya da görevli jandarma trafik zabıtaları araç plakanıza; 23/5-b Cezasını düzenleyerek postalamada yetkilidirler.

Trafik cezasının tebligatı; 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca kisinin nufus müdürlüğündeki yani mernis sistemindeki ikamet adresine olmak üzere; Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüklerince ve Jandarma Trafik Timlerince düzenlenerek; PTT aracılığiyla kişinin ikamet adresine tebliğ edilir.Eger ki; ikamet adresine gelen PTT görevlisi; ikamet adresinde kişiyi bulamazsa; 23/5-b Trafik Cezası ve diğer trafik cezalarını; kişinin ikamet adresinin bağlı bulundugu Mahalle Muhtarlığına tebliğ eder.


Mahalle Muhtarına Tebliğ Yasal mıdır?


PTT görevlisinin; 23/5-b Cezasını ve diğer trafik cezalarını Mahalle Muhtarına vermesi 7201 Sayılı Tebliğat Kanununa Göre Yasaldır.


Genellikle; muhtarlar tebliğ edilen trafik cezalarını unutmakta veya size ulaşamamaktadırlar. Bu nedenle; 15 günlük erken ödeme indirimini kaçırdığınız gibi birde 30 günlük süreyi geçirince; aylık %5 faiz yeme durumuyla karşı karşıya kalınmaktadır.

23/5-b Cezası ve diger trafik cezalarını indirimli ödemek ve yasal faizsiz ödemek için; bu yasal süreleri kaçırmamak için; E devlet sisteminde bulunan; “Araç Tescil Plakasına Yazılan Ceza Sorulama” üzerinden trafik cezanızın olup olmadığını öğrenerek; trafik cezası erken ödeme indiriminden yararlanmanızda fayda vardır.


23/5-b Cezası Nerelere Ödenir?


Trafik cezalarının ödeme şekli; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 164’de “Trafik Cezalarının Ödenme Şekli” başlığıyla yayınlanmıştır.


23/5-b Cezası ve diğer trafik cezalarını

•Vergi Dairelerine
•Yekili banka şubelerine
•Maliyelerdeki Muasebe Birimlerine
•E- Vergi Sistemi Üzerinden
•PTT Şubelerine


Tüm trafik cezalarını ve 23/5-b Cezasını ödeyebilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi
İnteraktif Vergi Dairesi


Trafik Cezaları Kredi Kartıyla Tahsil Edilir mi?


2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 164’de 23/5-b Cezası ve diğer trafik cezalarının nasıl tahsil edileceği düzenlenmistir. 23/5-b Trafik Cezasını ve Tüm trafik cezalarını “Kredi Kartıyla Ödemeniz ” Mümkündür.


Peki; Kredi Kartıyla Trafik Cezası Nasıl ve Nereye Ödenir?

Kredi kartı ile trafik cezası ödemek istemeniz halinde anlaşmalı banka şubelerine vergi daireleri ne ödeyebilirsiniz.

Eğerki; çarşıya çıkma gibi bir durumunuz yoksa ;evinizde ya da mobil cep telefonunuzda internet mevcutsa; 23/5-b Cezasını ve diğer tüm trafik cezalarını; online trafik cezası ödeme sayları olan; interaktif vergi dairesi online trafik cezası ödeme sayfasından ve bankaların internet şubelerinden; bankaların cep şubelerinden trafik cezalarını ödeyebilirsiniz.


Peki; 23/5-b Cezasını Nasıl 4 Taksitle Öderim ?


23/5-b Cezasını; Ulu Ceza’nın size tebliğ edildiği günden itibaren 30 gün içerisinde; Vergi Dairesine giderek 4 eşit takside böldürerek; ödeyebilirsiniz.

Trafik cezalarını takside böldürme işlemi; şu şekilde olmaktadır. İlk taksit peşin; geriye kalan 3 taksit ise eşit taksitler olmak üzere 3 ay sonra bu ceza tamamen ödenmiş olmaktadır.

Örneğimizi 23/5-b Trafik Cezası olan 5000 TL’ üzerinden verecek olursak; 1250 TL peşin; 3750 TL’de; 1250 şer TL olmak üzere 3 eşit taksitte ödenir.


Peki; 23/5-b Cezasını Mahkemeye Vererek İptal Ettirebilir miyim?


23/5-b Cezasını ve diğer tüm trafik cezalarını; Bulunduğunuz ildeki Sulh Ceza hakimliğine giderek aşağıda Vermiş olduğunuz evrakları da hazırlayarak iptal başvurusunda bulunabilirsiniz.

İşte; 23/5-b Cezası iptali için gerekli olan evraklar:

1- Ehliyet Fotokobisi

2- Araç Ruhsat Fotokobisi

3- Kimlik Fotokobisi

4- 23/5-b Trafik Cezası İptal Dilekçesi

5-Trafik Cezası Makbuzunun Fotokobisi

6- Trafik Cezası Yüze karşı değilde; adrese tebliğ edilmişse ceza tebliğat tarihli zarf.


7- Trafik kazasında Haklı olduğunuzu gösterir deliller( Zorunlu Değil Delil Varsa)

23/5-b Cezasıni İptal Ettirme Dilekçesi İndir.

23/5-b Trafik Cezasını; Yukarıdaki vermiş olduğumuz evrakları hazırlayarak trafik cezası iptal sürecini başlatabilirsiniz.

TRAFİK CEZASI İPTAL DİLEKÇESİ İNDİR


Peki; 23/5-b Trafik Cezası Iptal Edilir mi?


Trafik cezalarını vermiş oldugunuz mahkeme iptal edebilir de etmeye bilirde. Bu konuda kesin bir şey söylemek yanlış olur. 23/5-b Cezası size uygulanırken; bazı eksiklikler, bazı usulsuzlükler varsa; bu cezanın iptal olma durumu yüksektir.

Bazı trafik cezalarında; örneğin araç tescil plakasına yazılan trafik cezalarında; yeterli delil olmadığından, yanlışlıkla bir harf değışikliği,yanlışlıkla bir rakam değişikliği ya da keyfi yazılan trafii cezaları iptal edilmeye çok yakındır. Bu sebeble haklı olduğunuz bir trafik cezasında; hiç çekinmeden Sulh ceza hakimliklerine giderek; 23/5-b Cezasını veya başka bir trafik cezasını iptal sürecini başlatabilirsiniz.

İptal edilen onlarca trafik cezası da vardır.


Trafik Cezalarını Ödemezsem Ne Olacak?


Gerek 23/5-b Trafik Cezasını gerekse farklı bir trafik cezasını ödememeniz halinde; 30 günden sonra %5 aylık faiz işletilir.

Tüm trafik cezaları hiç ödenmese bile; trafik cezası; ceza tutarının 2 katını geçemez. Örneğin; 5.000 TL’lik 23/5-b Cezası 15 yıl, 20 yıl vs. yıl kadar hiç ödenmese dahi; 15.000 TL’yi bu meblağ geçemez.
Fakat burada verilen yıllar afaki yıllardır. Belli bir süreden sonra; Trafik cezaları ödenmezse haciz yoluyla tahsile gider.

İlginizi Çekebilir:Cep Telefonu ile Konuşma Cezası 2019’da ne kadardır? Cep telefonu ile konuşma cezası 2019 Ceza Puanı Ne Kadardır ?
Medya fatih olarak; Sahte plaka ile trafiğe çıkmanın 2019 yılı ceza miktarını yazmış bulunuyoruz.

Bir cevap yazın: