23/4 Trafik Cezası

23/4 Trafik Cezası

23/4 Trafik Cezası Nedir?

Aracınızda yolda giderken 23/4 Trafik Cezası’ndan ceza yiyebilirsiniz. Eğer ki aracınızın plakasının biri veya ikisi birden düşmüşse veya bilerek plakalarını sökmüşseniz karayolları trafik kanunu 23/4 Trafik Cezası yiyebilirsiniz.

23/4 Ne Cezası Ki?


Tescilli bir Aracınız varsa; ve bu tescilli aracın plakalarını takmayarak veya plakalarının sökerek trafiğe çıkmanız durumunda; gerek trafik polisleri, gerekse Jandarma Kuvvetleri ve herhangi bir kadro polisi sizi durdurarak; bu cezayı yemenize neden olabilir.


23/4 Trafik Cezası Kime Yazılır?

Tescilli aracın tescil plakasını takmadan trafiğe çıkmanın cezası, aracı süren sürücüye yazılır.

23/4 Trafik Cezası
23/4 Trafik Cezası


Aracı kim sürüyorsa; onun ehliyetine Bu ceza miktarı uygulanır.


2019 Yılı 23/4 Trafik Cezası’nın Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Tescilli bir aracı tescil plakalarını takmayarak trafiğe çıkmanız durumunda; 2019 yılı için geçerli olan ceza miktarı 1698 Türk Lirasıdır.


23/4 Trafik Cezası’nı Erken Ödeme İndirimi Var mı?


Evet; bu cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda; tescilli aracı tescil plakalarını takmayarak kullanmanın cezası olan; 1698 Türk lirası ceza miktarı 1/4 oranında indirme giderek; yani, % 25 oranında indirime giderek; 1273.5 Türk lirasına düşer.

Plakası Olan Bir Aracı; Plakasız Kullanmanın Ceza Puanı Kaç Puandır?


Plakası olan aracın plakasını sökerek veya takmayarak trafiğe çıkmanız durumunda; 2019 yılı ceza puanı 20 puandır.


20 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenir. Eğer ki 1 sene içerisinde 100 ceza puanını doldurursanız; ehliyetiniz trafik polisi veya jandarma Kuvvetleri tarafından 2 aylığına geçici olarak el konur.

Ehliyetiniz 2 aylığına geçici olarak iptal edilir.


23/4 Trafik Cezası’nda aracın trafikten men edilir mi?

Evet; Aracınız trafikten men edilir.

Eğer ki aracın plakaları yerine takılana kadar trafikten men edilir.

Plakanızı o takamadınız veya plakanız aracınızda bulunmuyorsa; aracınız çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına çektirilir.


Plakazı otoparkta takmanız durumunda; otopark parasını ve çekici parasını da ödediğiniz takdirde; aracınızı geri alabilirsiniz.

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz İlginizi Çekebilir Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası 2019

Bir cevap yazın: