"Enter"a basıp içeriğe geçin

23/2-A Ceza Maddesi Nedir ?

23/2-A Ceza Maddesi Ne Cezasıdır ?


Aracımla trafikte seyir halindeyken hemen İlerideki polis trafik çevirme noktasında durduruldum. Trafik polisi;l: “ehliyet ruhsat beyefendi” dedi. Ben de dedim ki; memur Bey; aracımın ruhsatını diğer araçta unutmuşum. Ehliyetimi versem ruhsatım yanımda yok sıkıntı olur mu dedim. Polis memuru yok dedi ama bana ceza 23/2’a’dan ceza yazdı. Bu cezanın ne olduğunu anlayamadım. Teşekkürler..Ali Darendeli / Malatya


Trafik polisi; trafik kontrolü yaptığı sırada araç sürücüsünden ehliyet – ruhsat, araç sigorta kağıdı, araç muayene kağıdını ve diğer belgeleri isteyebilir. Araç ruhsatının ve sürücü belgenizin yanınızda bulunması zorunludur.


23/2-A Nedir?


23/2-A : ” Araç tescil belgesini ( Araç Ruhsatını) araçta veya yanızda bulundurmamaktır.”

23/2-A araç ruhsat cezasının 2020 yılındaki trafik cezası miktarı 112.00 Türk lirasıdır. Araç ruhsatını; araç içerisinde veya üzerinizde bulundurmamanız halinde 2020 yılı için geçerli olan trafik cezası miktarı 112.00 Türk lirasıdır. Görevli trafik zabıtası 112.00 Türk lirasının araç sürücüsünün ehliyetine yazar.


112.00 Türk Lirası araç ruhsatını araç içerisinde veya yanınızda bulundurmama Trafik cezasını; Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde anlaşmalı ödeme noktalarından ödemeniz halinde; trafik cezası 1/4 oranında indirime gidecektir ve 112 Türk lirası olan bu trafik cezası 84.00 Türk lirasına düşecektir.


23/2-A Trafik Cezasının Ceza Puanı Nedir?Aracınızın ruhsatını yanınızda bulundurmanız, araç içerisinde araç ruhsatını bulundurmamanın 2020 yılındaki trafik ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı sürücünün ehliyetine eklenir. Eğer ki aracı süren araç sürücüsü aday sürücü ise; 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmaması gerekir. Araç sürücüsü aday sürücü değilse; 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaması gerekir.

Aday sürücüler 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldururlarsa aday sürücülerin ehliyetleri Daimi olarak iptal edilir. Aday Sürücü ile stajyer sürücü her ikisi de aynı şeydir. Stajyer sürücü; aday sürücüdür. Aday sürücü ise; stajyer sürücüdür.


Aday olmayan araç sürücüleri; 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmaları halinde; bu sürücülerin ehliyetlerine geçici olarak 2 aylığına el konulur.


23/2-A Trafikten Men KonusuAraç tescil belgesini yani araç ruhsatını yanınızda bulundurmanız halinde 2918 sayılı Karayolları trafik kanunu madde 23/2-A’dan işlem yapılır. KTK madde 23/2-A’ya göre; araç ruhsatını yanında bulundurmayan Araç trafikten men edilir. Bu; men ise; araç bilgisi doğrulanıncaya kadar; yani aracın o araç olduğu ispatlanıncaya kadar trafikten men edilir. Araç ruhsatına ve araç bilgisine ulaşılması halinde trafikten men kaldırılır ve araç yoluna devam eder.

23/2-A Ceza Maddesi
23/2-A Ceza Maddesi

İlk Yorumu Siz Yapın