2020 Sigortasız Araç Cezası Ayrıntıları


2020 Sigortasız Araç Cezası

2020 Sigortasız Araç Cezası Trafik Ceza Miktarı 132 Türk Lirasıdır.


2918 Sayılı KTK madde 91’den işlem yapılır. Sigortasız Araç Bağlanır mı? 2020 yılı sigortasız araç cezasının yaptırımları nelerdir tüm merak ettiklerinizi medyafatih.com olarak yanıtla yazacağız.Sigortasız Araç Cezası 2020Sigortasız araç cezası 2019 yılında 108 Türk lirasıydı. 2020 yılında ise yüzde 22.58 zamla 132 Türk lirasına çıktı.


132 Türk Lirası sigortasız araç cezasını Ceza’nın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 yıl içerisinde; anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine, vergi dairesine, vergi dairesinin interaktif ceza ödeme sayfası üzerinden ve e-devlet sistemi üzerinden gibi ödeme noktalarından ödemeniz halinde; 132 Türk liralık sigortasız araç cezası 1/4 oranında indirime gidecektir.

1/4 oranında indirime giden sigortası bulunmayan araç cezası; 132 Türk lirasından; 99 Türk lirasına düşecektir.

Madde 91 sigortasız araç cezası erken ödeme indirimindeki avantajınız toplam 33 Türk Lirası olacaktır. 33 Türk Lirası daha az ceza ödemiş olacaksınız.


Sigortasız araç bağlanır mı 2020 ?


2020 yılına geldiğimiz Şu günlerde sigortasız vasıta
bağlanır mı sorusu medyafatih.com web sitemize soruldu.

Sigortası bulunmayan araç, sigortası bulunmayan vasıta, sigortası bulunmayan kamyon, sigortası olmayan kamyonet, Sigortası olmayan otomobil ve benzeri…

Karayoluna çıkan 50 cc ve üzerindeki tüm motorlu taşıtlarım zorunlu mali sorumluluk sigortası yoksa; görevli trafik ekibince bu araçlar trafikten men edilerek bağlanır. Sigortasız araçlar; sigortaları yaptırılana dek; bu araçların trafiğe çıkmasına izin verilmez.


Araç sigortasını yaptırdığınız an aracınızı teslim alabilirsiniz. Aracın sigortasını yaptırmadan bu araçların kesinlikle trafiğe çıkmasına izin verilmez. Aracın sigortasını yakalandığınız yerde yaptırma imkanınız yoksa; aracınız çekici çağrılarak; Yediemin otoparkına gönderilir. Ne zaman ki aracın sigortasını kestirirseniz; aracınızı o an Yediemin otoparkından teslim alabilirsiniz.Sigortasız Araç Kullanma Cezası Kime Yazılır?
Bir aracı karayolunda sigortasız olarak kullanıyorsanız ve görevli trafik ekibi neye yakalamanız halinde belki araç sizin üzerinize kayıtlı değilse araç başka birisinin adına kayıtlı ise ceza Araç sahibine yazılır araç sürücüsüne ceza yazılmaz.Aracı süren kişi ile aracın sahibi aynı kişi ise; araç sürücüsünün ehliyetine bu ceza uygulanır. Sigortasız araç kullanmanın 2020 yılı ceza puanı “0’dır. Bu cezanın ( 2020 Sigortasız Araç Cezası ) herhangi bir ceza puanı karşılığı yoktur.

Madde 91 Trafik Cezasına İtiraz Davası


 sigortasız araç kullanma cezasına itiraz etmek istiyorsanız; bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine gitmeniz gerekir.

Sulh Ceza hakimliğine giderek sigortasız araç kullanma cezası iptal davası açmanız gerekir. İptal davası açarken sizlerden şu belgeler istenecektir:


• Kimlik fotokopisi
• Ehliyet fotokopisi
• Araç ruhsatının fotokopisi
• Sigortasız araç kullanma ceza makbuzu
• Sigortasız araç kullanma cezasına ait İtiraz dilekçesi

Bu 5 adet evrağıq sonra Sulh Ceza hakimliğine giderek; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 91 sigortasız araç kullanma cezası iptal davası açabilirsiniz. Dava açma esnasında sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Davayı kaybetmeniz halinde ise; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık parasını ve mahkeme masraflarını ödeme durumlar ortaya çıkabilir.
Mahkemeye kazanmanız durumunda ise; ödemiş olduğunuz trafik cezası miktarı banka hesabınıza yatacak ve herhangi bir ücret de karşı karşıya

2020 Sigortasız Araç Cezası
2020 Sigortasız Araç Cezası

Bir cevap yazın