2020 Abart Egzoz Cezası

2020 Abart Egzoz Cezası Detayları

2020 Abart Egzoz Cezası Detayları


2020 Abart Egzoz Cezası 2020 yılında ne kadardır? Standart dışı egzoz cezası 2020 yılı ceza miktarı ne kadardır? Modifiye egzoz cezası 2020 yılında ne kadardır? Gibi sorularınızı Medya fatih.com sitemize mail atan bir sürü ziyaretçimiz olmuştu.

2020 Abart Egzoz Cezası
2020 Abart Egzoz Cezası


Ziyaretçilerimizin bu maillerine cevap vermek için bu haberimizi sizler için derledik. İşte 2020 yılı Abart egzoz cezası ve Abart egzoz cezasından dolayı diğer yaptırımlar.
Abart Egzoz Nedir?


?Öncelikle; Ahmet Bey geçmiş olsun diyorum. size Abart egzoz nedir öncelikle bu sorunuza cevap vereyim.

Abartı egzoz: standart dışı, modifiye, ses ve görüntü çıkartan, aracın fabrikasyon değerlerinin dışında olan, fabrikasyon ölçülerinin dışında olan her türlü egzoz Abart egzoz sınıfına girer.

Görevli trafik zabıtası sizin aracınızın ses çıkarıp çıkartmamasına bakmaz ve kontrol etmez.


Çünkü; onların görevi teknik inceleme değildir. Egzoz; dıştan orijinal görünmüyorsa, dışarıdan bakıldığında geniş ve büyük abartılı şekilde duruyorsa; size modifiye egzoz cezasından işlem yapabilir. Polisin bunu ispatlamak gibi yükümlülüğü yoktur.


Sizin aracınızda dıştan bakıldığında egzozu büyük ve geniş durduğu için; polis arkadaşlarımız size Abart egzoz cezasından işlem yapabilir. Polisin yaptığı işlem doğrudur.


2020 Abart Egzoz Cezası Ceza Miktarı
? Kemal Çakır bey sorunuz için teşekkür ediyorum ve hemen sorunun cevaplarını vermeye çalışacağım.


2020 Abart Egzoz Cezası 2019 yılında 1002 Türk lirasıydı. 1 Ocak 2020 yılından itibaren % 22.58 zamlı olarak; 2020 yılı boyunca uygulanacak olan Modifiye egzoz cezası; 2020 yılında 1228 Türk Lirası olarak güncellendi.

Yani; 2020 Modifiye Egzoz Cezası 1228 ( Bin ikiyüz yirmi sekiz) Türk Lirasıdır.

?Abart egzoz cezasını indirimli ödemeniz için; ceza’nın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir.Modifiye egzoz cezasını 15 gün içerisinde öderseniz ceza 1/4 oranında indirime gidecektir ve modifiye egzoz cezası 921 Türk Lirasına düşecektir. Modifiye egzoz cezasındaki erken ödeme kârınız 307 Türk Lirası olacaktır.


2020 Modifiye Egzoz Cezası Ceza Puanı Nedir?


Abart egzoz cezasının 2020 yılında herhangi bir ceza puanı bulunmamaktadır. Bu cezanın ceza puanı 2020 yılı için geçerli olan ceza puanı (0) sıfırdır.


2020 Abart Egzoz Cezası Araç Bağlama Konusu


Aracınızda; abartı egzoz, modifiye egzoz, standart dışı egzoz bulunuyorsa; aracınız 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3’e göre; trafikten Men edilecek ve size egzozu orijinal haline getirmeniz için 7 gün süre tanınacaktır fakat Aracınız size çekici üzerinde teslim edilecek ve çekici parası vermek zorunda kalacaksınız Iğdır görevli trafik zabıtasının size Vermiş olduğu 7 günlük izin süresi boyunca aracınızdaki abart egzozu çöktürerek orijinal haline getirmeniz gerekir Eğer ki aracınızdaki abart egzozu sökmez ve aracınızı orijinal haline getirmezseniz; aracınız trafikten men olarak gözükecek bir diğer ki polis çevirmesinde yine Abart egzoz cezası yeme durumunuz ve aracınızın tekrardan çekici üzerinde size teslim edilme durumu ortaya çıkacaktır.

Aracınızdaki Abart egzoz söktükten sonra Bulunduğunuz yerdeki Trafik Tescil şubesine giderek; aracımdaki abart egzozu söktüm. Aracımdaki trafikten men’i kaldırır mısınız diye talepte bulunmanız yeterlidir.


2020 Abart Egzoz Cezası Araç Sahibine Ceza Var mı?


Modifiye egzoz, abart egzozlu araçla trafiğe çıkmanız halinde ve görevli trafik ekibine yakalamanız durumunda; size 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/3 tane işlem yapılacak ve aracı o an kim sürüyorsa o sürücünün ehliyetine Bu ceza uygulanacaktır.
Araç sahibine herhangi bir ceza yazılması söz konusu değildir.


2020 Modifiye Egzoz Cezası Mahkemeye İtiraz


Sıtandart dışı egzoz cezası yediniz ve bu ceza bana haksız yazıldı diye düşünüyorsanız; bu cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren 15 günü geçirmeden; yani 15 gün içerisinde bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine gitmeniz gerekir ve aşağıdaki evrakları hazırlayarak; Abart egzoz, standart dışı egzoz, modifiye egzoz cezası iptal davası açmanız gerekir

İşte; Abart egzoz, modifiye egzoz, standart dışı egzoz cezası için gerekli belgeler:

• Kimlik fotokopisi
• Ehliyet fotokopisi
• Araç ruhsat fotokopisi
• Abart egzoz trafik ceza makbuzu
• Abart egzoz iptal dilekçesi

Bu 5 adet evrağı hazırladıktan sonra Bulunduğunuz yerdeki sosyal ceza hakimliğine giderek ücretsiz olarak trafik cezası iptal davası açabilirsiniz.


Mahkeme olumsuz sonuçlanırsa Emniyet Genel Müdürlüğünde avukatlık parası ve diğer mahkeme masraflarını ödemek ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Mahkemeyi kazanmanız halinde ise; herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.


Ödemiş olduğunuz Abart egzoz cezası hesabınıza geri iade edilecek ve herhangi bir ücret sizden talep edilmeyecektir.

Score Match Muhafız
Score Match Muhafız

Bir cevap yazın: