2 yıllık stajyer ehliyeti nedir?

2 Yıllık Stajyer Ehliyeti Nedir Ne Anlama Gelmektedir ?

Ehliyetimi; dün aldım; 2 yıl boyunca aday sürücü müyüm? 2 yıllık stajyer ehliyeti nedir ve bunun manası nedir ?

Stajyer Sürücülük Ne Zaman Başladı ?

Stajyer sürücülük; bir diğer adıyla aday sürücülük 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren başladı.

01 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alanlar ve 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyeti DAİMİ iptal olanların alacakları ehliyet 2 yıl boyunca stayer ehliyeti olacaktır.

Stajyer Sürücülük Süresi Ne Zaman Biter?


Stajyer sürücük süresi; ehliyetinizi hak edip teslim aldığınız tarihten itibaren 2 yıldır. Örneğin ehliyetinizi; 27 MART 2021 tarihinde aldınız; 27 MART 2023 saat 24:00’ten sonra stajyer sürücülük süreniz biter.

Stajyer Sürücü Ceza Puanı Nedir?

Stajyer sürücülerin tabi oldukları ceza puanı 75 ceza puanıdır. Stajyer sürücüler; stajyerlik suresi olan 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmamaları gerekir.

2 yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran stajyer sürücülerin ehliyeti DAİMİ olarak İPTAL edilir.

Stajyer Sürücülerin Yasal Alkol Limiti Nedir?

Stajyer sürücülerin yasal alkol limiti; ARAÇ SINIFINA BAKILMAKSIZIN 20 PROMİL’dir. Stajyer sürücüler; 20 promil alkole tabidir. En az 21 promil alkolde; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ OLARAK İPTAL EDİLİR.

Stajyer sürücüler; otomobil dahi kullansa 20 promil alkole tabidir.

Stajyer sürücü, en az 21 promil alkollü olarak otomobil kullansa ve görevli trafik zabıtası ( polis, asker,zabıta )’na yakalansa; otomobil kullanan stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL edilirken; alkolden ceza yazılmaz. Çünkü; otomobil kullanan aday olmayan sürücülerin yasal alkol limiti 50 promildir.

Otomobil kullanan stajyer sürücünün alkol limiti 50 promilin altında olduğundan; alkol cezası uygulanmaz; ama 20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullandığı için; ehliyeti DAİMİ OLARAK İPTAL EDİLİR.

UYARI: MUTLAKA BAKIN || STAJYER SÜRÜCÜNÜN EHLİYETİNİ DAİMİ İPTAL EDEN 10 HATA !

Ehliyeti daimi iptal edilen stajyer sürücüler, malesef ki ehliyet alma konusuna sil baştan başlamak zorundadırlar.

Yani; tekrardan sürücü kursuna katılıp; sınavlardan başarılı olmalı, sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeniz için tabi tutulacağınız psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığınızı gösterir belgenin sürücü kursuna ibraz etmeniz ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunlu olacaktır.

2 yıllık stajyer ehliyeti nedir?
2 yıllık stajyer ehliyeti nedir?

Yorum yapın