2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Yaptırımları Nelerdir ? Otomobiller için geçerli olan yasal limitler olan 50 promil ve  otomobil haricindeki diğer araçlar için 20 promilin üstünde alkollü şekilde trafikte araç kullanmanın yaptırımları; daha önceki yıllarda alkollü olarak Trafikte araç kullanıp kullanmadığınız durumlara göre değişmektedir.

Otomobil sürücüleri için yasal alkol limiti 50 promildir. 50 promilin üstündeki alkollerde yasal limit aşılmış sayılır. 51 promil ve üstündeki promillerde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ( KTK ) madde  48/5 ( Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak, Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak)’tan idari işlem yapılır.

1. Kez Alkolde 1228.00 Türk Lirası Trafik Cezası Yazılır.

2. Kez Alkolde 1539.00 Türk Lirası Trafik Cezası Yazılır.

3 ve 3’den Fazla Kez Alkolde 2473.00 TL trafik cezası yazılır.

ALKOL EHLİYET İPTAL SÜRELERİ

1. Kez Alkolde: 6 Ay Geçici iptal

2. Kez Alkolde 2 Yıl ( 24 Ay ) geçici İptal

3 ve 3’den fazla kez alkolde : 5 Yıl ( 60 Ay) geçici iptal edilir.

ALKOL CEZA PUANI ?

Yasal limitlerin üzerinde ( otomobil : 50 promil, otomobil haricindeki araçlar : 20 promil ) alkollü bir şekilde trafikte araç kullanan araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı eklenir.

UYARI: 100 promil ve üstünde alkollü çıkmanız durumunda Türk Ceza Kanunu madde 179 ( Trafiğik Güvenliği Tehlikeye Düşürme ) suçundan adli işlem yapılır.

100 promil ve üzerindeki alkollü vaziyette araç kullanmaları da adli işlem yapılır ve hakim karşısına çıkarsınız.

100 PROMIL VE ÜSTÜ ALKOLLÜ KİŞİ HAPİS CEZASI ALIR MI

100 promil ve üstünde alkollü bir şekilde trafikte araç kullanan araç sürücülerine hem idari, hemde adli işlem yapılır. Mahkemeye çıkarsınız ve TCK 179 ( Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokmak )’tan yargılanırsınız. TCK 179’un ceza üst limiti 2 yıldır. 2 yıl hapis cezası ile yargılanırsınız. 2 yıla kadar olan hapis cezaları denetimli serbestlik ve idari para cezasına dönüşebildiğinden %99 ihtimalle içerde yatmazsınız. 2 yıl ceza para cezasına dönüştürebilir. Bu durum tamamen mahkeme hakiminin takdirindedir.

%1 ihtimalle dahi olsa 2 yıl içerde yatma olasılığınızın olduğunu da unutmayın. Çünkü daha önce bu cezadan dolayı hapis yatanlar var. 2 yıl yatmasa bile en az 6 ay içerde yatan araç sürücüleri oldu. Bu durum; hakimce; sizin daha önceden bu suçu kaç defa işlediğinize, tekrardan işleyip işlemeyeceğiz kâânatine bağlıdır.

ARAÇ SAHİBİNE DE ALKOL CEZASI YAZILIR MI ?

Yasal limitlerin üzerinde trafikte alkollü bir şekilde araç kullanan araç sürücüsüne; daha önceki alkollü şekilde araç kullanma durumuna göre trafik cezası yazılırken, Eğer ki kullanmış olduğu araç araç sürücüsüne ait değilse; bu araç başka bir kişiye aitse; Araç sahibine, alkollü bir şekilde araç kullanan bir kişiye aracını teslim ettiği için herhangi bir trafik cezası yazılmaz.

Yani; araç sahibi bu cezadan mua tır Araç sahibine alkollü araç kullanmaktan trafik cezası yazılmaz.

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası
2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası

Bir cevap yazın