15 En İyi SEO Aracı

15 En İyi SEO Aracı

15 En İyi SEO Aracı’nı Sizin İçin Derledik.

Arama motoru optimizasyonu; yani (SEO), bugün hiç olmadığı kadar önemli.


Yeni trendler (örneğin, sesli aramanın yükselişi, yapay zeka devrimi), bugün ayakta kalmak istiyorsanız, 15 En İyi SEO Aracını kullanarak web sitenizin SEO yönünü geliştirmeniz gerektiği anlamına gelir.


SEO ile başlamak, veya daha az finansal yatırımla daha iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız, işte; medyafatih.com farkı ve kalitesiyle; kullanabileceğiniz en iyi 15 ücretsiz SEO aracı


Site ziyaretleri, trafik kaynakları ve konum demografisi gibi web siteleri hakkında birçok kullanışlı veri sağlar.

1. Google Analytics (15 En İyi SEO Aracı)

Google Analytics, SEO konusunda ciddi herhangi bir dijital pazarlamacı için neredeyse vazgeçilmez olan; paha biçilmez bir kaynaktır.


Google Analytics’in ayrıntılı bilgileri sayesinde; dijital pazarlamacılar içerik stratejilerini değiştirebilir ve neyin işe yarayıp; neyin yaramadığını bulabilirler.

15 En İyi SEO Aracı
15 En İyi SEO Aracı


Google analytics, her dijital pazarlamacının kullanması gereken 15 En İyi SEO Aracı’ndan biridir.

Google ayrıca, PageSpeed ​​Insights, Anahtar Kelime Planlayıcı, Arama Konsolu ve Sayfalar gibi çok sayıda başka kullanışlı araçlar sunar.

2. Answer the Public ( Topluluğa Cevap Ver)

Halka cevap, içerik pazarlamacılarına, insanların; çevrimiçi olarak sorduğu sorularla ilgili değerli veriler sağlayan yol gösterici bir araçtır.


Bir anahtar kelimeyi girdikten sonra, o anahtar kelimeye dayalı popüler sorgular getirir ve o anahtar kelimeyi ararken insanların kullandığı soru ve cümleleri içeren harika bir grafik oluşturur.


Bu veriler, içerik oluşturuculara potansiyel müşterilerin kaygıları ve istekleri hakkında bilgi verir ve bu ihtiyaçları karşılayan yüksek oranda hedeflenmiş içerik oluşturmalarını sağlar.


İnsanların tadını çıkaracakları ve paylaşma olasılıkları daha yüksek olacak olan; daha kaliteli içerik oluşturmanıza yardımcı olabilecek mükemmel bir araştırma aracıdır.

3. MozBar
(15 En İyi SEO Aracı)

MozBar, Chrome tarayıcısı ile çalışan ücretsiz bir SEO araç çubuğudur. Web sayfalarındaki ve SERP’lerdeki gelişmiş metriklere kolay erişim sağlar.

MozBar ile; herhangi bir sayfanın veya sitenin Sayfa ve Etki Alanı Yetkilisi puanlarına kolayca erişebilirsiniz.


Sayfa Analizi özelliği, herhangi bir sayfadaki öğeleri (ör. işaretleme, sayfa başlığı, genel özellikler, bağlantı metrikleri) keşfetmenizi sağlar.


Anahtar kelimeleri görüntülemekte olduğunuz sayfada bulabilir, bağlantıları vurgulayıp işaretleyebilir ve SERP’lerdeki farklı sitelerin bağlantı metriklerini karşılaştırabilirsiniz.


Hareket halindeyken ayrıntılı SEO araştırması yapmanız gerekiyorsa, MozBar, göz önünde bulundurulması gereken en iyi seçeneklerden biridir.MozPro aboneliği ile Sayfa Optimizasyonu ve Anahtar Kelime Zorluğu gibi daha gelişmiş özelliklerin kilidini açabilirsiniz.

4. SEMrush (15 En İyi SEO Aracı)

SEMrush, web’de herhangi bir sayfanın hangi anahtar kelimelere göre sıralandığını bulmayı kolaylaştıran mükemmel bir anahtar kelime araştırma SEO aracıdır.

SERP’lerdeki konumu, trafiği yönlendirdikleri URL’ler ve son 12 aydaki trafik eğilimleri dahil olmak üzere bu anahtar kelimeler hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

Bu özellik dolu araçla, rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri sıraladığını kolayca bulabilir; ve bu terimler ve ifadeler etrafında; mükemmel içerik oluşturabilirsiniz.


SEMrush ayrıca; çeşitli ücretli planlar ile daha fazla özellik ve sınırsız erişim sunar.

Ucuz olmasalar da, premium özellikleri test etmek istiyorsanız 14 günlük ücretsiz bir denemeye başlayabilirsiniz.

5. Keyworddit (15 En İyi SEO Aracı)

Anahtar kelime fikirlerini bulmak için bir başka harika araç da, anahtar kelime Reddit’teki alt dizinlerden anahtar kelimeler sağlayan ve içerik sağlayan, belirli bir anahtar kelimenin kullanıldığı konuların bir listesi olan Keyworddit’tir.

Belirli bir kelimeyi (örneğin, / pil / pilreddit) yazdığınızda, Türkiye’deki bu terimler için aylık arama hacminin yanı sıra; bir avuç anahtar kelimeyi de verir.

Keyworddit kullanımı çok kolaydır ve belirli kitlelerin çıkarlarına değerli bir bakış açısı sağlar.

6. Woorank (15 En İyi SEO Aracı)

Woorank, sitenizin SEO’sunu geliştirmenize yardımcı olabilecek faydalı bilgiler sağlayan kullanışlı bir web sitesi analizörüdür.

Siteniz için bir SEO puanı ve sitenizin SEO ile ilgili herhangi bir sorunu çözmek için atabileceğiniz adımları; ana hatlarıyla görülebilir bir “Pazarlama Kontrol Listesi” oluşturur.

Bu ücretsiz aracın bir diğer harika özelliği ise; sosyal paylaşım panosudur.

Bu bölüm, popüler sosyal ağlardaki beğenme, paylaşım, yorum, geri bağlantı ve yer imi sayısı gibi sosyal ağ verilerini sağlar.

Woorank ayrıca, sayfalarınızın mobil cihazlarda nasıl oluşturduğu ve ne kadar hızlı yüklendikleri hakkında bilgi bulabileceğiniz harika bir mobil bölüme sahiptir.

7. Mobile Friendly Test (15 En İyi SEO Aracı)

Google’ın arama algoritması, bir sitenin ne kadar mobil uyumlu olduğuna büyük önem vermektedir.

Bu amaçla, Google’ın Mobil Dostu Test aracı; sitenizin akıllı telefonlar ve tabletler için doğru şekilde optimize edilip edilmediğini belirlemenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.


Sadece sitenizin URL’sini yazdığınızda, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını açıkça bildirecektir.

Bu araç aynı zamanda sitenizin mobil kullanım arkadaşlığını nasıl geliştirebileceğiniz konusunda önerilerde bulunuyor.

Sayfa Yükleme Bilgisi özelliği, Google’ın belirli bir sayfadaki tüm kaynaklara düzgün bir şekilde erişip erişemediğini ve erişemiyorsa ne yapmanız gerektiğini bilmenizi sağlar.

8. Ubersuggest (15 En İyi SEO Aracı)

Ubersuggest, sağladığınız bir anahtar kelimeyi temel alan anahtar kelime fikirleri için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı’dan veri topladığı basit bir anahtar kelime araştırma aracıdır.

Araç ayrıca, arama hacmi, TBM ve rekabet düzeyi dahil her anahtar kelime için kullanışlı veriler döndürür.

Ubersuggest’ın mükemmel bir özelliği, ilgilenmediğiniz anahtar kelimeleri; arama sonuçlarından filtreleme yeteneğidir.

Son güncellenen sürüm – Ubersuggest 3.0 ile artık URL’leri girebilir ve etki alanı metrikleri alabilirsiniz.

9. BROWSEO

BROWSEO, web sitenizin bir arama motoruna nasıl göründüğünü görmenizi sağlar.

Temelde, web sayfanızı herhangi bir stilden ayırır ve alttaki yapıyı gösterir. Bu, Google’ın botunun; sitenizdeki önemli içeriğe erişmekte zorluk çekip çekmediğini çözmenize yardımcı olur.

Bu ücretsiz SEO aracının temiz bir özelliği SERP önizlemesidir. Bu, sitenizin arama sonuçlarında nasıl göründüğünün bir önizlemesini gösterir.

Başlıklarınızın ve meta açıklamalarınızın yeterince optimize edilip edilmediğini ve gereken değişiklikleri yapıp yapmadığınızı görebilirsiniz.

10. CanIRank

Adından da anlaşılacağı gibi, CanIRank, belirli bir anahtar kelime için arama motorlarının ilk sayfasında sıralama yapıp yapamayacağınızı öğrenmenize yardımcı olur.


Yalnızca anahtar kelimelerin ne kadar rekabetçi olduğu hakkında veri sağlayan diğer araçların aksine, CanIRank size bir arama terimi için sıralanma olasılığını bildirir ve anahtar kelimeleri nasıl daha iyi hedefleyeceğinize dair önerilerde bulunmak için yapay zeka kullanır.

CanIRank, sitenizin daha iyi SEO ile daha üst sıralarda yer alması için; mükemmel rekabet analizi verileri ve uygulanabilir adımlar sunar.

11. Keywords Everywhere

Anahtar kelimeleri Her yerde, aşağıdakiler için ücretsiz arama hacmi, TBM ve rekabet verileri sağladığı büyük siteler listesi nedeniyle; kullanılması gereken bir anahtar kelime araştırma aracıdır.

●Google arama (Google Search)

●Google Trendleri (Google Trends)

●eBay

●Halka Cevap Verin ( Answer The Public)

●Google Anahtar Kelime Planlayıcı (Google Keyword Planner)

●Bing

●Etsy

●Soovle

●Google Arama Konsolu (Google Search Console)


●Youtube

●Ubersuggest

●Majestic


●Google Analytics

●Amazon

●Anahtar Kelime İmkanı (Keyword Shitter)


● Explorer’da Moz Site Açma (Moz Open Site Explorer)


Tüm bu araçların tamamen ücretsiz olduğunu söylemiş miydim?

12. Check My Links

Bağlantılarımı Kontrol ederek; web sayfanızda gezinecek ve sayfadaki her bağlantının durum kodunu – kopuk bağlantılar dahil – belirleyecek mihmandar bir Chrome Uzantısıdır.

Her durum kodu koyu yeşil renk’e dönenler 200 durum kodu, açık yeşil renge dönenler 300 durum kodu ve kırmızı renge dönenler 400 durum kodu ile renklendirilmiştir.

Belirlendikten sonra, tüm kötü linkleri tek bir tıklamayla panoya kopyalayabilirsiniz

13. Counting Characters Google SERP Tool

Karakter sayımı, meta açıklamasını ve başlık etiketi uzunluğunu değerlendirmede uzun süredir devam eden bir yaklaşım olsa da, gerçekte Google, meta başlık ve tanımını karakter sayısında saymaz. Bunun yerine piksel kullanır .

Karakterleri Sayma aracı, (…) ile temsil edilen bir üç nokta tarafından kesilmeyen meta etiketler oluşturmanızı sağlamak için; hem karakter sayımı hem de piksel sayımı sağlar.

14. Redirect Path

Yönlendirme Yolu Kromu uzantısı 301, 302, 404 ve 500 HTTP Durum Kodlarını işaretleyecektir.

Ek olarak, meta ve JavaScript yönlendirmeleri gibi istemci tarafından gelen yönlendirmeleri de, yönlendirilen herhangi bir sorulu sayfanın sorununun; derhal çözülebilmesi için işaretlenecektir.

Sunucu türleri ve önbellekleme başlıkları gibi; HTTP Başlıkları ile sunucu IP adresi de bir düğmeye tıklanarak görüntülenebilir.

Ayrıca, tüm bu detayların kolayca paylaşılması veya teknik bir denetim belgesine eklenmesi için panoya kopyalanabilir.

15. Google Search Console 15 En İyi SEO Aracı

Son seo aracımız fakat kesinlikle; en önemsizi değil, bu listemizi Google Arama Konsolu’ndan bahsetmeden bitirseydik bir anlam ifade etmezdi.

Bize gelen verilerin%70’i , Google’dan geldiğinden; Google Arama Konsolu; aşağıdakilerle ilgili görüşler bakımından zengindir.

●Anahtar kelime ve URL performansı.
●Endeksleme sorunları
●Mobil kullanılabilirlik.
●Site haritası durumu.
●Ve daha fazlası


SEO ile başlamak bugün olduğundan daha kolay olmamıştı.

Sıkı bir bütçeyle SEO yenilemeleri ve dijital pazarlamacılar için mevcut olan seo araçları gibi; sayısız ücretsiz SEO araçları vardır.

Bu araçlar birçok harika özellik sunar ve düzgün kullanıldığında kayda değer sonuçlar verebilir.

Öyleyse size uygun bir Seo aracı bulun ve en iyisini yapın.

İhtiyacınız Olan En Yararlı 9 Google Chrome Kısayolu.

Bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder; hayırlı ömürler dileriz.15 En İyi SEO Aracı Konumuzu inşallah beğenmişsinizdir.

Bir cevap yazın