100 Ceza Puanı Yönetmeliği Oku

100 Ceza Puanı Yönetmeliği Güncel100 Ceza Puanı Yönetmeliği ‘ne Göre 100 Ceza Puanını Dolduran Sürücülere Hangi Yaptırımlar Uyğulanır ? 100 ceza puanı dolunca egliyetim iptal olur mu ? 100 ceza Puanı Yaptırımları Ağırmıdır ?100 Ceza Puanı İptali


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun (KTK) suç saydığı bir eylemden ötürü kendisine trafik cezası yazılan araç sürücülerine, trafikte ehliyetine yazılan her bir trafik cezası için esasları KTK’da belirlenen bir ceza puanı verilir.


Sürücünün trafik ihlalini gerçeklestirdiği tarihten geriye doğru bir (1) yıl içinde toplam da 100 ceza puanını dolduran araç sürücülerinin; sürücü belgeleri (2) ay süre ile geçici olarak geri alınır ve bu araç sürücüleri trafik eğitimine tabi tutulurlar.

 

İlginç Video İzleyin.Aynı yıl içinde ( 1 yıl) ikinci kez (100) ceza puanına ulaşan araç sürücülerin; ehliyetleri (4) ay süre ile geçici olarak geri alınarak; bu araç sürücüleri psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar.


100 ceza puanını dolduran bu sürüculere uygulanan doktor muayenesi sonucunda; sürücülük yapmasına engel durumu bulunmayanların belgeleri, geçici iptal süresi sonunda; ehliyet sahibine iade edilir.

Bir (1) yıl içinde üç (3) defa (100) ceza puanına ulaşan araç sürücülerinin ehliyet belgeleri DAİMİ OLARAK iptal edilir.

Bir trafik kazası sonucunda ölümle neticelenen trafik kazalarında; ASLİ KUSURLU olarak; kazaya sebebiyet veren sürücülerin ehliyetleri ise; (1) yıl süre ile geçici olarak geri alınır.

 

100 ceza puanı ve diğer sebeplerden ötürü; ehliyetleri geri alınan sürücüler, ehliyetine geçici olarak el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne; geçici olarak elkoyma süresinin bitiminde; dilekçe ile mürâcat ederek; el konulan ehliyetlerini geri teslim alabilirler.


100 Ceza Puanı Yönetmeliği
100 Ceza Puanı Yönetmeliği

Yorum yapın